Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En renkli lise

55 ülkeden 330 öğrenciye yatılı eğitim veren Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi ilk mezunlarını veriyor

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Fen bilimleri ve İslami ilimleri birleştiren ve Türkiye'ye özgü bir eğitim tecrübesi olan imam hatip liseleri, uluslararası eğitim veren okullarıyla sınırları aşıyor. Yaklaşık dört yıldır 55 ülkeden 300'ün üzerinde öğrenciye eğitim veren Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi de bu yıl ilk mezunlarını veriyor. Uluslararası İmam Hatip Liseleri'nin ilki 10 yıl önce Kayseri'de açıldı. Dört yıl önce İstanbul'da, geçen yıl da Konya'da açılan iki okulla birlikte bu nitelikte eğitim veren liselerin sayısı üç oldu. İmam hatip liselerini uluslararası alana taşıma hedefiyle yola çıkan liseler, bu amaca doğru ilerliyor. İstanbul'daki Uluslararası Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Lisesi de yurtiçi ve yurtdışında yapılan yarışmalarda kazandığı başarılarla bunun işareterini veriyor. En son geçtiğimiz mart ayında Katar'da yapılan Arapça münazara yarışmasında 22 ülke arasında birinci olan lise, bu yıl ilk mezunlarını verecek olmanın heyecanını yaşıyor.

YÜZDE 80'İ YABANCI UYRUKLU
Fatih'te Ali Kuşcu Mahallesi Darüşşafaka Caddesi'nde yer alan lise, bir zamanlar Darüşşafaka Lisesi'nin bulunduğu tarihi binayı kullanıyor. Ancak tarihi binadaki restorasyon çalışmaları nedeniyle okul, bir süredir ek binada eğitim veriyor. Lisede eğitim gören öğrencilerin yüzde 80'i yabancı uyruklu, yüzde 20'si ise Türk. Yaklaşık 330 öğrenciye yatılı olarak eğitim imkanı sunulan lisede, özellikle Asya, Afrika ve Balkan ülkelerinden olmak üzere 55 farklı ülkeden öğrenci bulunuyor. Eğitim dili Türkçe olan liseye yurtdışından gelen öğrencilere ilk dört ay yoğun bir Türkçe eğitimi veriliyor. Öğrenciler, bu eğitimin ardından matematik, fizik, kimya derslerinin yanı sıra hadis, kelam ve fıkıh gibi İslami ilim derslerini de Türkçe işliyor.

TÜRKİYE'DE DE BİR AİLELERİ VAR
Öğrenciler ek olarak Kuran-ı Kerim ve Arapça dersleri de görüyor. Afrika ülkesi Kongo'dan gelen 17 yaşındaki İsmail Kasungur da yabancı öğrencilerinden biri. 11. sınıf öğrencisi olan Kasungur, babasının bir Türk hastanesinde müdür olarak çalıştığını ve onun yönlendirmesiyle bu okula geldiğini anlatıyor: "İlk başta hepimiz kültür şoku yaşadık. Herkesin farklı yaşam biçimleri vardı ama alıştık ve kaynaştık. Buradan mezun olduğumda, ülkeme ve dinime hizmet etmeyi düşünüyorum" diyor. 17 yaşındaki Faslı Usame Bakha ise "Türkiye'deki eğitim hakkında hep güzel şeyler anlatılırdı ama buraya gelince çok daha iyi olduğunu gördük. Lise bitince yine Türkiye'de tıp eğitimi almak istiyorum" diyor. Faslı Yusuf da artık yeni bir ailesi olduğu için çok mutlu: "Burada olmaktan çok mutluyum. Bu okul küçük bir dünya gibi. Belki evimizden uzağız ama burada da bir aile gibiyiz. Artık 330 kardeşim, 40 da annem ve babam var."

ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR
Lisenin kurucu müdürü Mustafa Üçüncü, yurtdışından gelen öğrencilerin seçilerek alındığını belirtiyor: "Liselerimiz kardeş Türk topluluklarında ve Müslüman ülkelerde tanınmaya başladı. Uluslararası lise projesi de bu noktada devreye girdi. Okulumuz 2010'da ilk olarak Türk öğrencilerle eğitime başladı. 2011'de ise uluslararası öğrenciler dahil oldu. Giderek başka ülkelere de örnek olmaya başladık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En renkli lise
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN