Paralel yapı, Ergenekon'dan daha derin bir oluşum

Osman Sınav'ın yeni dizisi Hatasız Kul Olmaz bugün saat 20.00'de atv'de başlıyor. Osman Sınav fazlaca mafyavari diziler yapmasını bir hata olarak görse de pişman olmadığını söylüyor Sınav "Paralel yapı Ergenekon'dan daha derin bir oluşum. İnandığımız insanların inandığımız değerlerle gelip arkasından başka bir şeyin çıkması kolay hazmedilir bir şey değil. Vicdan sızlaması yaşıyorsunuz" diyor

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Osman Sınav'ın tarzını severim ve uzun yıllardan beri de yaptıklarını takip ederim. Sevin ya da sevmeyin sonuçta Türkiye'de ses getiren birçok farklı formatta diziye imza atmış bir yönetmen. Bir anlamda sinema milliyetçisi... Yapımcılığa yönelmese eminim ki bir yönetmen olarak çok daha büyük hikayeleri ile karşılaşacaktık. Osman Sınav'la atv ekranlarında başlayacak yeni dizisi Hatasız Kul Olmaz'ı konuşmak için çekimlerin yapıldığı İznik'te buluştuk.Yoğun temposundan fırsat bulur bulmaz da diziyi, filmlerini, hatalarını, zaaflarını ve güncel siyasi konuları güzel bir yemek ve acı biber eşliğinde tatlı tatlı konuştuk. Ünlü yönetmenle araziye uyup bir de selfie pozu verdik.

- Yeni diziniz Hatasız Kul Olmaz'da en çok neye güveniyorsunuz?
- Burada çok temel ve sıcak bir kasaba hikayesi var. Mustafa Kutlu'nun o çok sevdiğim dünyasını, sımsıcak insan ilişkilerini alıp İznik'e taşıdık. Onun Zafer Yahut Hiç eserinden ilham alarak bir uyarlama yaptık. Modern bir senaryo yapısı var dizinin ve matematiği çok sağlam. Her taşın altından bir şey çıkıyor. Bunu seyirciye aktarmada sabırlı olabilirsek iyi bir şey ortaya çıkacak sanırım.

- Dizinin matematiğinde ne var? Aşk, entrika...
- Aşk olmazsa olmaz zaten. Düşman kardeşler meselesi, gizem, polisiye, komedi var. Tam bir drama. Hayat da böyle yani.

- Hatasız Kul Olmaz, Orhan Gencebay'ın şarkısı. Şarkı da var mı dizide?
- Sağolsun, ondan isim hakkını aldık. Jenerik şarkımız Hatasız Kul Olmaz ama rock yorumu yaptık. Gencebay da beğendi müziği. mit yasasını olumlu buluyorum

- Murat Han, Ertan Saban ve Ekin Türkmen rol alıyor dizide. Star oyuncu kavramına yaslanmıyorsunuz yine...
- Türkiye'yi sallayan bir star oyuncumuz yok ama hepsi benim gönlümde birer star. Murat Han'ın zor bir yüzü var ve kasabanın başkomiseri. Polislik çok yakıştı. Ekin, Oya öğretmen olarak şanssız bir evlilik yapmış birini canlandırıyor. Ertan, doktor Ferit'i canladırıyor, şeytan tüyü olan bir oyuncu. 27 karakter var.

- Madem Hatasız Kul Olmaz diyoruz, Osman Sınav'ın hataları nedir?
-Çok var, hangisinden başlayayım? (Gülüşmeler) Ama tabii ülkeydi, şartlardı filan, geldiğimiz yer itibariyle bazı şeylere fazla duyarlı olduk. Galiba ben bu ülkede biraz fazlaca aksiyon adı altında mafyavari diziler yaptım. Pişman mıyım? Değilim. Ama insanın gönlünün içini anlatmayı daha çok seviyorum ve orada daha çok başarılı olacağımı düşünüyorum.

- Bir istihbarat dizisi olan Kızılelma, hata olarak gördüğünüz aksiyon türünün devamı yine.
- Orada yeni bir dosya açmaya çalışıyoruz. Yapımın içinde aksiyon var ama istihbarat başlığı altında hiçbir iş yapılmamış Türkiye'de.

- Bunun nedeni MİT'in işleyişinin pek bilinmemesi olsa gerek?
- Evet, kapalı bir kutu olmuş hep bugüne kadar. Şimdi Türkiye açık istihbaratın daha değerli olduğunu keşfetti. Bunun şu faydası vardır, insanların toplumsal ve siyasi hayata karşı öngörüsünü geliştirir.

- Ama bunun istihbarata faydası yok. İstihbarat tam tersine bilinmemezlik içerir.
- Şöyle bir faydası olabilir. Geleneklerden dolayı bu teşkilatlar tutucu davranır. Bugüne kadar kendi vatandaşını fişleyen bir kurum olarak algılanmış MİT. Kurum şu an kendisini değiştirmeye çalışıyor, buna bir katkı olur.

- Son MİT Yasası çok tartışıldı ve bazı çevreler 'Muhaberat devleti kuruluyor' noktasına kadar taşıdılar işi ama...
- Ben yasayı olumlu buluyorum. Dört yıldır hazırlanıyor bu yasa. Çünkü MİT'in kendini yenilemesi ve değiştirmesi gerekiyor. Açık ve siber istihbarata girmesi gerekiyor. Artık Sümerbank ayakkabılı istihbaratçılık yok dünyada.

- MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Kızılelma dizinizi beğeniyor olması doğru yolda olduğunuzu mu gösteriyor?
- Ne kadar beğendiğini bilmiyorum, genelde olumlu gördüğünü tahmin ediyorum. Öyle duyumlar alıyorum.

- Sizin de istihbaratınız sağlam yani?
- (Gülüşmeler) Benim istihbaratım yok ama öyle duyumlar alıyorum. Sessizlik varsa kabul anlamına gelir, doğru bir şey yapıyorsunuz demektir.

- Kızılelma'ya Gezi olayları, 17 Aralık Operasyonu, TIR baskını dahil olacak mı?
- Zaman zaman giderek açacağız tabii. Türkiye'de bir odak değişmesi söz konusu. Bu operasyonlar da onu gösterdi. Dışarıdan Türkiye'ye ne yapılmak istendiğini az çok kestirebiliyoruz ama içerideki şer odakları çok daha önemli hale geliyor.

- Bu olayları net olarak komplo diye tanımlamadınız. Fikirleriniz netleşti mi?
- Bu yeni bir şey Türkiye için. Biraz oturmasını ve arkasını görmeyi bekliyorum.

- Ama başbakan bu konuda oldukça net bir tavır içinde.
- Evet sayın başbakan net ve pragmatik şekilde söylüyor, üzerine gidiyor. Biz o kavganın içerisine girmemeye çalışıyoruz.

- Siz Ergenekon için "Türkiye'de maalesef derin devlet gerçeği yokmuş. Derin devlet bu kadar kolay çözülen bir şey değildir" demiştiniz. Şimdi paralel yapı diye adlandırılan ve çözülmesi güç ilişkiler ağına baktığınızda ne düşünüyorsunuz?
- Evet Ergenekon da yokmuş. Ama bu daha derin bir oluşum. Hissiyatım bu. Bu kadar kolay deşifre edilecek bir durum yok. Perdeleyen bir şey var bir de. İnandığımız insanların, inandığımız değerlerle gelip arkasından başka bir şey çıkması kolay hazmedilir bir şey değil vicdani olarak. Vicdan sızlaması da yaşıyorsunuz. Sıkıntılı bir durum. Ama enterasandır, bunun tetiklendiği odak noktada da MİT müsteşarının üzerindeki kavga var.
türkiye üzerinde sevr ruhu var

- Hakan Fidan'a yöneltilen İran ajanı tabirine nasıl bakıyorsunuz?
- Öyle şey olur mu ya? O mevkideki insanlar için her zaman birtakım komplolar ortaya atılabilir. İran ajanı olmak Hakan Fidan'a ne sağlar?

- Sizin kızılelmanız nedir?
- Doların, Türk lirasına konvertibıl olmasıdır. Yani bir gün dolar, Türk lirasına göre değer kazanacak ya da kaybedecek. Biz hayatımızda planlamayı ve kendimize kızılelmalar koymayı yüzyıldır unutmuşuz. Kızılelması olmayan toplumlar yok olur gider yani.

- Türkiye ölçeğinde bakarsanız, ülkenin kızılelmasını ortaya koyan kim?
- Kızılelma sabit bir şey değildir. Hedefe yaklaştıkça daha ileriye hedef koymaktır. Başbakanın '2023 bölgesel güç Türkiye' hedefi, '2071 dünya devleti Türkiye' hedefi de kızılelmadır. Kanal İstanbul projesi yapılırsa Montrö Antlaşması'na by-pass yapmış olursunuz. Bunu yaparsanız 'bir dakika' derler ve her tür istihbarat devreye girer. Türkiye'deki hesapların altında yatan şey Sevr ruhudur. Türkiye dünyanın kalbi gibi ve dünyada metrekare başına en çok ajanın düştüğü yer Türkiye.

ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapı, Ergenekon'dan daha derin bir oluşum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN