Dijital doğanların en yakın arkadaşı tablet

Giriş Tarihi: 25.5.2014

Modern çağ bitti. Postmodern çağ da. Artık sanal çağdayız. Çocukların yürümeden tablet kullanmayı öğrendiği çağda. Elbette bu durum aileleri endişelendiriyor. Oysa uzmanlar meselenin tablet olmadığını, sorunun sanal dünyanın dışında ailelerin çocuklarına neler verebildikleri olduğuna dikkat çekiyor

Yazıma bir soruyla başlamak istiyorum; Kafede, parkta, sokakta, hatta bebek arabasında çocukların elinde en çok gördüğünüz şey nedir? "Tablet, tablet!" diye bağırdığınızı duyar gibiyim... Evet, hayatımıza bir girdi, pir girdi tabletler... Özellikle de çocuklarımızın hayatına. Onunla da olmuyor, onsuz da... Altı bezli çocukların bile tablet peşinde koştuğu bir süreçten geçiyoruz. Haliyle aileler endişeli, tabletle çocuğu arasındaki ilişkiye sınır koyamayanlar soluğu psikologlarda alıyor. Birkaç vaka örneği verelim;

Vaka 1:
Tombul yanakları ve ağız dolusu konuşmasıyla doktorun karşısına geçmişti teknoloji canavarı. Elinden akıllı telefon ve tableti düşürmediği için anne babası doktora getirmişti. Doktor anlattıkça çocuğun bakışları donmaya başladı. Bir süre sonra çocukla doktorun iletişimi koptu. Doktorun anlatmasıyla, çocuk bir süre sonra karşısında bir insanın oturduğunu hissedemeyecek kadar sanallaşmıştı.

Vaka 2:
Annesiyle birlikte parka gelen küçük kız, ağlamaya başladı. İşaret parmağı ile parkı gösteriyor, gözyaşları içinde elini kitap sayfası çevirir gibi sağa sola hareket ettiriyordu. Annesinin "Niye ağlıyorsun?" sorusuna "Bunlar neden değişmiyor?" sorusuyla cevap verdi. Minik kızın, gerçekle sanal dünyayı karıştırmaya başladığını ancak psikologa gittiklerinde öğrendiler.

Vaka 3: Okuma bilmediği için babasının aldığı kitabın sadece resimlerine bakıyordu. Bir süre sonra sayfaları değiştirememeye başladı. Babasının "Parmağını sayfalara daha sert bastırmalısın" demesine "Hayır baba, benim parmağım bozuldu" diye cevap verdi. Doktora gittiklerinde çocuğun elindeki her nesneyi tabletindeki gibi hafif bir dokunmayla değiştirmeye çalıştığı ve parmağını teknolojik bir alet olarak gördüğü anlaşıldı. Tüm bu örneklerden yola çıkarak, Futurist Ufuk Tarhan'ın kapısını çaldık. Tablet ve internet teknolojisi çocuklarımızı nasıl etkileyecek? Tablet kullanımını sınırlamak ya da hiç kullandırmamak bir çözüm mü? İleride onları nasıl bir hayat bekliyor? Okullar bu teknolojiyle nasıl yarışacaklar? Tüm bu soruların yanıtını almak için Tarhan'la geleceğe doğru bir yolculuğa çıktık.

ARKADAŞINA GÖNDER
Dijital doğanların en yakın arkadaşı tablet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN