İtfaiyeciliğe gönülden bağlı kadınlar

Balıkesir'de gönüllü itfaiyecilik eğitimi alan kadınlar, yangına müdahale etmeyi, doğal afetlerde ne yapılması gerektiğini öğrendi. Gönüllü itfaiyeci kadınlar arasında gazeteci, mimar ve öğrenciler var

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Birçok ülkenin gönüllülük esasıyla oluşturulan itfaiye birimleri bulunuyor. Bu ülkelerin başında da Amerika ve Almanya geliyor. Türkiye'de de son yıllarda birçok ilde gönüllü itfaiyecilik eğitimi verilmeye başlandı. Bu eğitimlerin verildiği illerden biri de Balıkesir. Yangın ve doğal afetlerde itfaiye personeline destek olmak isteyen siviller, profesyonel itfaiyecilik eğitimine yakın bir eğitimden geçip gönüllü itfaiyeci olabiliyor. Genelde itfaiye işlerinin 'erkek işi' olduğu düşünülse de Balıkesirli kadınların itfaiyeciliğe ilgisi büyük. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nde gönüllü itfaiyecilik eğitimi alan kadınlar arasında gazeteci, mimar ve öğrenci de var, esnaflık yapan da. Gönüllüler, 60 saatlik teorik ve pratik eğitimden geçip sertifikalarını almışlar. İtfaiyede gece-gündüz nöbet tutup yangın söndürmeye gidiyorlar. Kimi başından geçen bir kaza sonrası gönüllü olmuş, kimi de çocukluk hayalini gerçekleştirmek için... Ama hepsinin amacı ortak: Topluma yararlı olmak!

Yardımlaşmak güzel ama eğitim şart

Mimar Ayten Gül Okyay (36) Geçirdiği trafik kazasında onu kurtarmaya ilk gelenler itfaiye olunca o da gönüllü itfaiyeci olmak istemiş: "Toplumumuz yardımlaşmayı seviyor ama eğitimsizlik yanlış uygulamaları da beraberinde getirebiliyor. Dört yıl önce kaza alanına itfaiye yetişmeseydi, etraftaki kişilerin beni arabadan bilinçsizce çıkarmaya çalışmaları sonucu ölebilir ya da sakat kalabilirdim. Madem yardımlaşma duygumuz var; siviller olarak bunu, eğitimli ve bilinçli yapmalıyız. Çoğu insan yangında nasıl davranması gerektiğini bilmiyor." "İtfaiyedeyken yangın ihbarı geldiğinde çok heyecanlanıyorum" diyen Okyay, sonrasında yaşananları şöyle özetliyor: "Siren çaldığı zaman itfaiyeciler birbirlerini ezip arabalara bir an önce koşma yarışına giriyorlar. Bir kadının itfaiye aracından indiğini gören insanlar ise çok şaşırıyor. Çarşıda itfaiye üniformasıyla beni görenler inanamayıp hayretle bakıyor. Bu bir gönül işi. Kadınların çok ciddi anlamda katkıları var. Etrafımdaki arkadaşlarım da itfaiyede gönüllü çalışmalarımı görüp eğitim için isimlerini yazdırdı."

Hayalim itfaiyeci olmaktı

Çocuk gelişimi ve pedagoji eğitimi alan Derya Aydın (31), çocukluğundan bu yana itfaiyeci olmanın hayalini kurmuş. Ne zaman itfaiye aracı görse içi kıpır kıpır olan Aydın, hayallerini gönüllü itfaiyecilik eğitimi alarak gerçekleştirdiğini söylüyor: "Eğitimler sonucu bir yangına müdahale edebilecek durumdayım. İtfaiyede nöbet tutmaktan, ekiple birlikte olmaktan mutluyum. Gerçekten zor bir meslek bu... Çünkü kendi hayatınızı riske atarak bir yangında insanların hem canlarını hem mallarını kurtarıyorsunuz. Balıkesir'de gönüllü itfaiyecilerin uygulamalı olarak katılabileceği bir eğitim sahası oluşturuldu."

Eğitim beni bilinçlendirdi

Gazeteci Semra Alan Akyürek (36), aynı zamanda iki çocuk annesi... Gönüllü itfaiyecilerin amacını "İtfaiye ekibine yardım etmek, yeri gelince hortumu taşımak, yangında telaşlananları sakinleştirmek, itfaiyecilerin görevine müdahaleye engel olmak ve olay anında insanların can güvenliklerini sağlayıp olay yerinden uzaklaştırmak" olarak özetliyor. Onu en çok yangın sırasında insanların yaşadığı çaresizlik etkiliyor: "Yangının şakası yok. Örneğin bir gün bir yangına gittim; o telaşla alevlerin arasına girerken maske takmamışım, neredeyse boğulacaktım. Ama eğitimden sonra bilinçli hareket etmeyi öğrendim."

Siren sesi heyecanlandırıyor

Büşra Güler (21), Balıkesir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği dördüncü sınıf öğrencisi. Gönüllü itfaiyecilik faaliyetinin başladığını duyduğunda heyecanla eğitim için başvurmuş. Güler, eğitimden sonra profesyonel itfaiyecilerin kontrolünde ufak çaplı yangınlara katılmış: "Siren sesini duymak bile beni heyecanlandırıyor. Gönüllü itfaiyeci olduktan sonra basit görünen bir ayrıntının hayat kurtaracak önemi olduğunu anladım. Misal sigara izmariti yere atıldığında ikaz etmeye, yangın tüpü olmayan dükkanları uyarmaya başladım. Trafikte bir aracın yanmaya başladığını gören kadın arkadaşımız, yangın söndürme tüpüyle yangına müdahale edip arabanın patlamasına engel oldu. Eğer eğitim almış olmasaydı, sadece seyredecekti."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtfaiyeciliğe gönülden bağlı kadınlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN