Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış Uykusu ezberleri fena bozdu!

Altın Palmiye'li Kış Uykusu ödüllü film ya da festival filmi izlenmez gibi ön yargıları yıktı. Sosyal medyada kendiliğinden filme gidin kampayası başlatıldı. İzleyenler de filme övgüler yağdırıyor

Giriş Tarihi: 22.6.2014
Cannes Film Festivali'nde Kış Uykusunun Altın Palmiye aldığının açıklanmasından sonra memleket sahtında sevinmeyen kalmamıştı. Haklı bir gurur vardı ortada. Nuri Bilge Ceylan Türkiye'nin göğsünü kabartmıştı İnsanlar da özellikle sosyal medyada bu başarıyı alkışlayan cümleler sarf ettiler bol bol. Ama o günlerde bir kaygı da dile getiriliyordu. Bu ilgi ve coşku film vizyona girince de sürecek miydi? Ne de olsa bir Nuri Bilge Ceylan filmiydi Kış Uykusu. Bu kaygı boşuna değildi aslında. Ceylan'ın çektiği filmleri izlemek için sabırsızlanırken Türkiye'de aynı filmlere oldum olası has sinemaseverler dışındakiler belli bir mesafeyle yaklaşıyordu. Lakin seyirciler bu sefer ezberleri bozdu. Film vizyona girince uzun süresine çok da aldırış etmeden adeta koşa koşa Kış Uykusu'na gitti. Filmi ilk üç günde 43 bin 495 kişi izledi. Belki bu rakam az bulunabilir. Ama bu yılın Oscar'lı filmi 12 Yıllık Esaret'in ilk üç gün rakamı 16 bin olduğunu, toplamda ise 73 bin kişinin izlediğini hatırlatırsak bazı şeyler daha iyi anlaşılabilir. Kış Uykusu'na yapılan yorumlarsa filmin çok beğenildiğini gösteriyordu. Sosyal medyaya yansıyanlara bakılırsa genel kanı filmin başyapıt olduğu şeklindeydi. Tek tük çatlak sesleri bir kenara bırakırsak kimse ne filmle ilgili ne de Ceylan'ın sinemasıyla ilgili 'tuhaf' yorumlar yapıyordu. Yıllarca Ceylan'ın sinemasına burun bükenler bile Ceylan'ın hakkını teslim ediyordu. Peki ne olmuştu? "Festival filmi izlenmez", "Sanat filmleri sıkıcı" olur gibi tuhaf önyargıları Kış Uykusu nasıl yerle bir etmişti de ezberleri bozmuştu? Belki de seyirci Nuri Bilge Ceylan'ın kıymetini anladı. Ya da seyirci Ceylan sinemasıyla barıştı demek daha doğru. Bu barışmanın sinyalleri yönetmenin bir önceki filmi Bir Zamanlar Anadolu'da verilmişti. Film vizyona girince yine sosyal medyada seyirciler arasında tartışmalar bile çıkmıştı. Öyle ki o ünlü elma sahnesi bile bu tartışmalara konu olmuştu. Ama Bir Zamanlar Anadolu'da filmi, daha çok bu filmle Ceylan sinemasıyla tanışanlar tarafından da eleştilerilmedi değil. Kış Uykusu'nda ise şimdilik öyle negatif eleştiri çok yok. Dedik ya filme giden, sosyal medyada görüşünü açıklayanlar çok beğendiklerin söyleyip filme övgüler düzüyorlar.

YOL'U 17 YIL BEKLEMİŞTİK
İlk Altın Palmiye'li filmimiz Yol, Yılmaz Güney'in 12 Eylül darbecilerinin yasaklılar listesinde bulunmasından dolayı uzun yıllar Türkiye'de gösterilemedi. Yol'u Türkiye'de izlemek için 17 yıl beklemek zorunda kaldık. Yol 1999'da ancak gösterime girebildi ülkemizde. İkinci Altın Palmiye'li filmimiz Kış Uykusu ise ödülün ardından sıcağı sıcağına gösterimde. Bu bile Türkiye'de bazı şeylerin değiştiğini göstermiyor mu?

SEYİRCİ TWİTTER'DA NE DİYOR?
Meral Çelik: Dün gece Kış Uykusu'nu seyrettim, zaman nasıl geçti anlamadım. Ayrıca çok beğendim. Özge Taşçı: Kış Uykusu hakkında söyleyebileceğim tek şey, Nuri Bilge Ceylan'ın bize bir film okuttuğudur.
Gamze Aras: 3 saat 16 dakikalık bir film ama sahneler, kaliteli diyaloglar, oyunculuklar için o süre az bile gelmiş, çok güzeldi. Tekrar izlenir.
Mali: Kış Uykusu pazar sabahı yapılan kahvaltıdan sonra üstüne içilen sigara gibi keyifli...
Seda Duman: Kış Uykusu'nu izleyin söyleceklerim bu kadar kısa ve derin.
Begüm Ata: Bazı şarkılar, yerler, tatlar vardır tam zamanında çıkar karşınıza. Kış Uykusu da en olması gereken zaman çıktı karşıma, ölümsüzleşti benim için.
Eşref Yıldız: Kış Uykusu mükemmel bir film, izlerken zevk aldım.

ÜNLÜLER DE BEĞENDİ
Demet Evgar: Film ödül aldı diye izlemekten çekinmeyin, sanat filmlerinde gülünmez diye de germeyin kendinizi. Mutlaka gidin görün.
Ömer Faruk Sorak: İnsanın kendine söyleyemediğini bir film söyler mi? "Neden kimse beni anlamıyor?" diye dertleniyorsanız Kış Uykusu'nu izleyin.
Cem Yılmaz: NBC'nin güzel filmi Kış Uykusu güzel açılış yapmış sevindim. Gençleri izlemeye davet ediyorum. Beğenmek şart değil gençler, izleyin hele.
Gülriz Sururi: Bugün Bodrum'da Kış Uykusu'nu seyrettim. İçerik doyurucu, oyunculuklar çok iyi, harika bir kast. Altın Palmiye ödülünü kutluyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış Uykusu ezberleri fena bozdu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN