Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Liselilerin yüzde 9'u uyuşturucu kullanıyor

Giriş Tarihi: 29.6.2014

Liseli öğrenciler arasında uyuşturucu kullanım oranı yüzde 9 oldu. Bu çarpıcı açıklamayı yapan Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, uyuşturucu ve alkol kullanım yaşının 10'a, sigara içenlerin yaşının ise dokuza düştüğünü söylüyor. İşte Karaman'ın ağzından uyuşan gençliğin son fotoğrafı

Neredeyse adını bile unuttuğumuz Yeşilay'ı bağımlılıkla mücadele için düzenlediği kampanyalarla yeniden duyuran Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman'ın verdiği son rakamlar insanı korkutuyor. Karaman liseliler arasında uyuşturucu kullanım oranının yüzde 9'a yükseldiğini belirterek tehlikenin boyutlarına dikkat çekiyor. Karaman ile mevcut fotoğrafı masaya yatırdık. Yetinmedik, nargile şişesini birlikte tekmeledik.
- 5 Mart 1920'de kurulan Hilâl-i Ahdar'dan bu güne 94 yıl geçti. Bağımlılık artarken Yeşilay'ın etkinliği niye azalıp kayboldu?
- Yeşilay bir Osmanlı mirası aslında. 1,5 yıl önce bu vazifeye seçildiğimizde Yeşilay lokal dernek hüviyetinde idi. Kurumsal yapısı son derece zayıf, profesyonel ekibi az, 23 şubede 4 bin gönüllü üyesi olan bir kurum. Bir dönem Mavi Kırlangıç çocuk dergimiz çok popülerdi, münazara ve folklor yarışmaları yapardı. Hatta Başbakan Tayyip Erdoğan bu münazaraya katılmış. 1970'lerden itibaren Yeşilay kabuğuna çekiliyor. Sigarayı ve Milli Piyango'yu tekel olarak elinde tutan, alkolü modernleşme sembolü olarak halka dağıtan bir devlet algısı olmuş. Yeşilay'ın yükselmesi bu hükümet döneminde oldu.
- Gelelim liselilerin bağımlılık haritasına. Liselerde durum ne?
- Uyuşturucu kullanımı 10-12 yaşına kadar indi. Alkol 10, sigara 9 yaş civarında. TÜİK'in yayınladığı raporlara isyan ediyorum, inanmak istemiyorum ama TÜİK'in rakamları hem güvenlidir hem de konservatiftir, gerçeğin bile altındadır. 10-14 yaş grubunda alkolü denemiş olma oranı yüzde 7 olmuş. Ben bu yaştaki çocuğa bebek olarak bakıyorum. Nasıl alkol denemiş olabilir?

-Başka ne sonuçlar var elinizde?
- İstanbul Emniyeti ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü 2010-2012 yılları arasında iki yıl süren araştırma yaptı. Bunu yönetmek üzere Amerika Sosyal Psikiyatri Derneği Başkanı geldi. 39 ilçede 154 lisede 32 bin öğrenci ki bu tüm öğrencilerin yüzde 22'sine tekabül ediyor. İstatistik bilimi açısından çok iyi bir örnekleme bu. Sigarada bir kez bile denemiş olanlar ve ara sıra içenler yüzde 45, alkolde yüzde 32, yasadışı uyuşturucu maddede yüzde 9 çıkıyor. Büyük çoğunluğu lise birinci sınıf öğrencisi. Sigara ve alkole göre uyuşturucu maddeyi bir kere kullanmak çok şey ifade eder.

ARKADAŞINA GÖNDER
Liselilerin yüzde 9'u uyuşturucu kullanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN