Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uykusuzluğun çaresi şekerleme

Gece uykusunun pabucu dama atıldı. Uzmanlar, gün içinde 15 dakika şekerleme yapmanın sağlıklı ve mutlu hayatın sırrı olduğunu söylüyor

Giriş Tarihi: 6.7.2014
Uykusuzluktan şikayet edenlere bir kötü, bir de iyi haberimiz var. Kötü haber malum: uykusuzluk öldürüyor. Ancak sakın paniğe kapılmayın çünkü yapılan son araştırmalar günde sekiz saatin altında uyusanız bile gündüz 15 dakika şekerleme yaparak sağlıklı ve başarılı olabileceğinizi söylüyor. Take a Nap, Change your Life (Şekerleme Yap, Hayatını Değiştir) kitabının yazarı California Üniversitesi'nden Psikoloji Profesörü Sara Mednick'in uyku laboratuvarında yaptığı araştırmaya göre saat 12.00 - 16.00 arasında sadece 15 dakika şekerleme yapan insanların öğleden sonraki iş performansları sabaha yaklaşıyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA da şekerleme yapmanın önemini bir araştırmayla ortaya koyuyor. Geçen sene yapılan araştırmaya göre gündüz 25 dakika uyuyan pilotlar uyumayanlara göre yüzde 35 daha dikkatli oluyor ve iki kat daha hızlı odaklanabiliyor.

YARATICILIĞIN DA SIRRI UYKU
Tüm zamanların en tanınmış müzisyenlerinden Paul McCartney, ünlü Yesterday şarkısının melodisini rüyasında gördü. İngiliz romancı Mary Shelley, efsanevi Frankenstein karakterini bir rüyadan esinlenerek yarattı. Yaratıcılıkla uyku arasında doğru orantı olduğu da muhakkak. Sara Mednick'in araştırması öğleden sonra 15 dakika kestiren kişilerin yaratıcılıklarında yüzde 40 oranında artış olduğunu gösteriyor.

YATAK ODASINDA TELEFON YASAK
Amerikan haber sitesi Huffington Post'un kurucusu Ariana Huffington da geçen hafta yaptığı bir konuşmada iyi uykunun sırlarından bahsetti. Başarılı olmanın düşünülenin aksine aslında çalışkan değil, uykucu olmaktan geçtiğini söyleyen Huffington özetle şunları öneriyor: "Tükeninceye kadar çalışmayın. Her gün biraz artırarak sekiz saatlik ideal uyku süresine ulaşın. Yatmadan bir saat önce teknolojik cihazlardan uzaklaşın. Her ne sebeple olursa olsun, akıllı telefonunuzu yatak odanıza götürmeyin."

DOĞRU ŞEKERLEME NASIL YAPILIR?

Gün içinde kısa bir süre şekerleme yapmak beyinsel faaliyetlerimizi sıfırladığı için daha üretici ve yaratıcı olmamızı sağlıyor. Uyku sırasındaki bilinçaltı süreçler, daha doğru kararlar vermemizi de mümkün kılıyor.
Şekerleme yapmak için en ideal zaman uyandıktan yaklaşık altı ya da yedi saat sonra.
Eğer dalmakta zorlanıyorsanız kafanızdaki endişe verici düşünceleri hemen bir kağıda karalayın. Uyuyamıyorsanız kendinizi zorlamayın.
Şekerleme yaptıktan sonra ayılamamaktan korkuyorsanız uyumadan hemen önce bir fincan kahve için. Kafeinin etkisi 25 dakikada ortaya çıkacağı için uyandığınızda kendinizi enerjik hissedeceksiniz.

UYUMAYANLAR MUTSUZ
Uykusuzluk bizi sadece daha hasta ve çirkin yapmıyor aynı zamanda aptallaştırıyor da... Bilim uykunun ne kadar gerekli olduğunu uyumayanlara bakarak kanıtlıyor. Yeterli uyumayanların metabolizmaları bozuluyor; kilo alıyorlar ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskleri artıyor. Daha depresif bir ruh haline sahip oluyorlar ve bilişsel kapasitelerinde gözle görülür bir azalma oluyor. University College of London'ın 1980'lerin ortasında başladığı, 10 binden fazla İngiliz üzerinde yapılan ve sonuçları 2007'de açıklanan araştırmasında, gerekli uyku süresinden iki saat daha az uyuyan insanların ölüm riskinin iki katına çıktığı görüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uykusuzluğun çaresi şekerleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN