Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlaçsız ve acısız su tedavisi

Giriş Tarihi: 20.7.2014

Fransa'nın Avene Köyü'nde çıkan termal kaynak suyu yaklaşık 350 yıldır egzama tedavisinde kullanılıyor. 21 günlük hidroterapi seansıyla hastalar ilaçsız yüzde 50 iyileşme gösteriyor

Çocuğunuz geceleri kaşıntıdan uyuyamıyor, cildinde kızarıklar oluşuyor ve sadece alerji olduğunu düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Bu belirtilerin hepsi atopik dermatit ya da bir diğer adıyla egzama hastalığını işaret ediyor. Genelde çocuklarda çıkan atopik dermatit deri bariyer fonksiyon bozukluğu, kaşınma, kızarıklık ve bağışıklık sistemi bozukluğuna neden oluyor. Kimi zaman bu hastalığa yakalananlar geçici bir alerjik durum olduğunu düşünse de ağır egzamaya dönüşebiliyor. Dermatoloji Uzmanı Doçent Doktor Burçe Can Kuru "Atopik dermatit ülkemizde sık karşılaştığımız hastalıklardan biri. Özellikle çevresel faktörlerin etkisi düşünüldüğünde hasta sayısının son zamanlarda artış göstermesine şaşırmamak gerek" diyor.

YÜZDE 50 İYİLEŞME SAĞLANIYOR
Bu hastalıktan dolayı gece kaşınmaktan sabah okula bile gidemeyen dokuz yaşındaki Bora Evcen, beş yaşından beri ilaç tedavisi görüyor. Her dönem farklı ülkelerden bir hasta alıp tedavi masraflarını karşılayan Pierre Fabre Dermo Komzetik bu sene de Bora Evcen'in tedavisini üstlendi. Boyun ve sırt bölgesinde oluşan kızarıklıklardan dolayı oğlunun çok üzüldüğünü söyleyen Yelin Evcen "Oğlum eskiden arkadaşlarının cildini gördüğünde çok üzülüyordu. Burada kendisinden daha kötü vakaları görünce kendi hastalığının ileri aşamada olmadığını anlayarak psikolojik olarak çok rahatladı" diyor. Fransa Avene Köyü'nde bulunan Avene Hidroterapi Merkezi'nde 21 günlük termal terapiyle tedavi gören Evcen'in cildinde gözle görülür oranda bir iyişleşme gerçekleşmiş. Hastayı takip eden doktorun ifadesine göre yüzde 42 iyileşme göstermiş. Merkezdeki üç haftalık tedavi sürecinde egzamalı hastalara, uzman dermatolog ve psikologlar eşliğinde özel jakuzili banyolarda termal suyla terapi yapılıyor. Terapi, hastalığın belirtilerinin azalması ve atak dönemlerinin oluşumunun gecikmesinde çok etkili. Tedavi sürecinin en önemli özelliğiyse hidroterapi gördüğü süre boyunca hastanın ilaç kullanımını azaltması hatta kimi zaman hiç kullanmaması.

MAKYAJ TEKNİKLERİ DE ÖĞRETİLİYOR
Avene Hidroterapi Merkezi'nde tedavi gören hasta ve hasta yakınlarına çeşitli kurslar da veriliyor. Kurslarda hastalıkla nasıl baş edebileceklerini, kaşınmayı azaltmak için ne gibi önlemler alınması gerektiği öğretiliyor. Ayrıca derisi aşırı tahriş olmuş hastalara, bölgesel makyaj yapma teknikleri de öğretiliyor. Özellikle ellerinde egzama olan hastalar el sıkışırken insanlar tedirgin olduğundan makyajla kapatma tekniklerine çok ilgi gösteriyor. Üç haftalık tedavi, konaklama ve yemek masrafları dahil fiyatı yaklaşık 7 bin avro (20 bin 250 TL). İşin aslı tedavi masrafı sadece 700 avro (2 bin 250 TL), fiyatı yükselten konaklama hizmetleri. Bu nedenle tedaviyi daha ucuza getirmek için hastalar ve aileleri karavanla geliyor ya da köydeki çadır alanına çadır kuruyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlaçsız ve acısız su tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN