Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni nesil kara şimşekler

Giriş Tarihi: 10.8.2014

Şoförsüz otobüs, anahtar yerine retinayla açılan araç ya da yakıtı hava olan spor araba... Bunlar hayal değil, çoktan yaratıldı

20 yıl içinde ev eşyalarının internet bağlantısı olacağını ve sahibinin ihtiyaçları doğrultusunda farklılık göstereceğini çok sık duyuyoruz. Bu kadar yıl kulağa uzun gelse de Avrupa'daki şirketler beş yıl içinde akıllı teknolojiyle donatılmış araçların piyasaya sürüleceğini söylüyor. Üstelik bu araçlar hem çevre dostu, hem de çok akıllı...

THE CONNECTED BUS
Şöförsüz bu otobüs 2008'de geliştirildi. İçerisinde yolcuların faydalanabileceği navigasyonun yanı sıra camlarında da şeffaf ekranlar bulunuyor. Bu ekranlar sayesinde otobüsün geçtiği sokak hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Yolcularına internet bağlantısı sunan otobüsün bir diğer önemli özelliği de çevre dostu olması. Connected Bus için akıllı trafik işaretleri geliştiriliyor. Böylece yolcularına yol durumu bilgisi verdiği gibi trafik kuralarını da ihmal etmemiş oluyor. Otobüs şimdilik San Francisco'da kullanılıyor.

BMW GİNA

Gina bir tasarım harikası. Özel üretilen dayanıklı kumaşla kaplı araba ne isterseniz onu yapıyor. Üstelik Kara Şimşek gibi sesinize duyarlı ve sizinle sohbet edebiliyor. Yol ve kendi durumu hakkında sorulara cevap veriyor ve önerilerde bulunuyor. Şık bir davete giderken spor, seyahate çıkarken de sade ve geniş bir arabaya dönüşüyor. Farlarını göz gibi açıp kapatan araç özel üretim. Teknolojik eklemelerle yenilenip geleceğin en kullanışlı araçları arasında yer alması bekleniyor.

ASSYTEM CİTY CAR
Fransa'da üretilen araba manevralarda yetenekli ve teknolojik donanımı fazla. Beş kamerasıyla şoförünün hiçbir şeyi gözden kaçırmasına izin vermiyor. Yarı ekranlı ön camda yol durumu görülüyor. Bir diğer özelliğiyse retina tanıma teknolojisi. Sürücüsü dışında biri oturduğunda hareket etmiyor. Kazaları önlemek için tasarlanan araçta şoförün gözü bir saniyeden fazla kapanırsa alarm çalıyor. Eğer şoför uyursa araç kızılötesi sensörleriyle yavaşlayarak kenara çekiyor.

KOENİGSEGG VALSE
Hava bedava, su bedava! O halde neden benzin kullanıyoruz? İlk temeli Air Car ile Fransa'da atılan sıkıştırılmış havayla çalışan yakıtsız araç Koenigsegg geliştirdi. Sürücünün tüm ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmış aracın en önemli özelliği diğer havayla çalışan arabalardan çok daha hızlı olması ve deposunun kolay doldurulması. Çevre dostu arabanın geleceğin en önemli yenilikleri arasında olacağı düşünülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni nesil kara şimşekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN