Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Robotlar da bizi sevecek mi?

İnsansız hava araçları, robotların işlettiği restoranlar ve dahası... Robot çağına giriyoruz. Kimi bilim insanları ise hayatımızı makinelere teslim etmemiz konusuna şüpheyle yaklaşıyor

Giriş Tarihi: 7.9.2014
Uzmanlara göre yakın gelecekte çevremiz bilim kurgu filmi setine dönecek. Dünyanın en büyük yapay zeka laboratuvarını kurmak için kolları sıvayan Google'ın ekibine kattığı Ray Kurzweil'e göre sadece 15 yıl içerisinde robotlar en akıllı insandan daha zeki olacak. Hatta 2029'da robotlar flört edebilecek kapasiteye ulaşacak. Hayatımızı makinelere bu denli teslim etmekte doğru karar verip vermediğimizi zaman gösterecek. Hollandalı bilim kadını Nell Watson ise yanlış yolda ilerlediğimizi savunuyor. Yapay zeka ve robotlar üzerine çalışmalarıyla tanınan Watson ile gelecekte bizi bekleyen 'tehlikeler' hakkında konuştum. Bilgisayarların çok yakın gelecekte yaban arılarıyla aynı zeka seviyesine ulaşacağını savunan Watson'a göre mevcut yapay zeka çalışmaları nükleer silahlardan çok daha tehlikeli. "Robotların nükleer silahlardan daha tehlikeli olduğunu söylemek biraz abartılı değil mi?" sorumu Watson şöyle yanıtlıyor: "Potansiyel olarak süper yapay zekalar, nükleer silahlardan daha tehlikeli. Çünkü insanlar öngörülü. Geçmişte yaşanan nükleer facialardan ders çıkarılıyor. Ancak süper yapay zekaların davranışlarını tahmin etmek oldukça güç olacak. Dünyayı sonsuza kadar değiştirebilirler. Bu değişim iyi veya kötü yönde olabileceği gibi her iki yönde olması da ihtimal dahilinde. İnsanların bu tehlikeleri bilmeleri çok önemli. Tabii ki bu risklerin olması bilim ve teknolojiye karşı duruş sergilememize sebep olmamalı." Watson ayrıca "Sıkıcı işlerden robotlar sayesinde kurtulabiliriz. Böylece kendimize daha fazla zaman ayırabiliriz. Fakat makineleri bu kadar akıllandırmak gelecekle kumar oynamak demek. Eğer makinelerin zekası kendi kendine bir şeyler öğrenebilme seviyesine ulaşırsa, bunun nasıl gelişeceğini tahmin etmek çok zor. Bu seviyeye geldiklerinde kendileri için çalışacak, kendilerinden daha az zeki ve basit işleri yapabilecek robotlar üretmeyi bile başarabilirler. Bunun sonucunda robotlar dünyayı değiştirmeyi ve kendileri için yaşanılabilir hale getirmeyi düşünebilir. Tıpkı insanların doğaya yaptığı gibi" diyor. "İnsanların değerini öğrenmedikleri takdirde robotların gelecekte katillerimiz olacağını savunuyorsunuz. Bunu biraz daha açar mısınız?" şeklindeki soruma karşılık ise "Makinelere insanlara saygı duymalarının dışında insan hayatının değerini öğretmeliyiz. Şu an için süper yapay zekaların iyi ya da kötü olması insanlığın elinde. Ama belki bu yapay zekalardan bazıları gelecekte yalnızca insanların küçük bir kısmının yaşamasına izin verecek. Belki insanlara hayvanlar alemindeki canlılar gibi muamele yapacaklar. Yani günümüzdeki hayvanat bahçeleri gibi insan bahçelerinde ve diğer türlerin arasında yaşamasını sağlayacaklar" yanıtını verdi.

KENDİMİZİ KORUMAYI ÖĞRENMELİYİZ
Watson, önümüzdeki 10 yıl içinde beklenen teknolojik gelişmeler ve alınması gereken önlemler hakkında da şunları kaydetti: "İnsanlarla robotlar arasındaki ilk vardiya değişikliği ulaşım sektöründe olacak. Bunda en büyük etken bindiğimiz araçların daha akıllı hale getiriliyor olması. Örneğin kendi kendine giden ve park eden araçlar gibi. Gazetecilik de robotlardan nasibini alacak meslekler arasında. Günümüzde zaten makale ve haberler makineler tarafından yazdırılabiliyor ve yazının insan elinden çıkıp çıkmadığını anlamak çok mümkün olmuyor. Yalnızca çiftçilik gibi geleneksel meslekler kalacak gelecekte insanların elinde. Çünkü bugün bir doktorun yaptığı işlerin neredeyse yüzde 80'ini robotlar yapar hale geldi. Makinelere zekanın yanında duyguların eklenmesiyle, tezgahtarlık gibi işleri de gelecekte onlar yapacak. Hatta sosyal medya aracılığıyla insanların zaaflarını tespit edebilecekler. Bu değişim toplumun hemen her alanında kendini gösterecek. Finans sektörü, istihbarat servisleri ve askeri alanlar artık bu işin içinde. Dolayısıyla yapay zeka çalışmalarını devlet düzenlemeleri kontrol altına alamaz. Korkulan senaryolar gerçekleştiğinde kendimizi korumayı öğrenmemiz için küresel araştırma çalışmalarına ihtiyacımız var."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robotlar da bizi sevecek mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN