Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanal bebekler sohbet eden robotlar

Giriş Tarihi: 7.9.2014
Nell Watson ve milyonlarca kişi her ne kadar makinelerin 'katillerimiz' olacağını düşünse de robot teknolojileri gelişmeye devam ediyor. İşte günümüzden bazı örnekler:
BABY-X: Yeni Zelandalı uzmanlar, öğrenme yeteneğine sahip sanal bebek üretti. Konuşulan kelimeleri seçebilen ve kendisine gösterilen şekilleri hatırlayabilen minik robotun adı BabyX. Kendisine şefkatle yaklaşıldığında sanal dopamin hormonu salgılıyor ve gülümsüyor. Komutları algılama yeteneğine sahip olan BabyX'in karşısındakiyle iletişim kurma becerisi de görenleri şaşırtıyor.
PEPPER: Japon bilim insanlarının Pepper adını verdiği robot, ses tonunuzdan ruh halinizi kestirebilme özelliğiyle öne çıkıyor. 120 santimetre boyundaki robot karşısındakinin sesini tanıyarak kim olduğunu anlayabiliyor ve sohbet ediyor.
ROBOEARTH: İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ile Avrupa Konseyi'nin desteklediği bilim insanları, insan kontrolü dışında kendi kendilerine öğrenebilen robotlar geliştiriyor. Bu makineler, mevcut internet ağının robotlara uygun versiyonunu kullanacak. Bu ağ üzerinden de aralarında bilgi alışveriş yapabilecekler. Projenin ismi: RoboEarth.
HITCHBOT: Kanadalı ekibin geliştirdiği HitchBot, robotların insanlara güvenip güvenemeyeceğini test ediyor. Bu kapsamda Kanada'yı baştan sona tek başına otostopla gezdi. HitchBot otostop görevini başarıyla tamamladı. Ancak henüz insanlar hakkındaki raporunu tamamlamadı.
AŞÇILAR: Çin'in Kunshan kentinde açılan bir restoranda yemek pişirmeden etrafı temizlemeye ve servise kadar bütün hizmetleri robotlar yerine getiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal bebekler sohbet eden robotlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN