Esquire erkeği halay da çeker, tango da yapar

Giriş Tarihi: 21.9.2014

Ne maço ne süslü! Erkeksi, eğitimli ve bakımlı... Esquire dergisiyle birlikte hayatımıza giren 'Esquire erkeği' 81 yıldır değişiyor, gelişiyor

Geleneksel sert erkek tipinden hayli uzak, metroseksüel erkek hiç değil. Süslü giyinmiyor, bakımlı, şık ve vizyonu yüksek, kendi tarzını ortaya koyan Esquire erkekleri fark yaratıyor. Dünyada ekim ayında 81. yılına girecek olan dergi, Türkiye'de ise 21 yıl önce yayım hayatına başladı. Biz de Esquire dergisinin genel yayın yönetmeni Togan Noyan ile bir araya geldik. Erkeklerin 10 yılda yeni erkek estetiğini nasıl keşfettiklerini, nasıl bir değişim yaşadıklarını, Esquire erkeğinin kimliğini ve yaşam tarzını konuştuk.
- "Erkek giymez kadın giydirir" denir hep, erkek bunu kırdı mı sizce?
- Artık erkek giymez kadın giydirir sözü kırıldı. Erkek bilinçli alışveriş yapmayı öğrendi. 10 yıl öncesi eşi ya da arkadaşlarının tavsiyesi ve klasik beğeniden yola çıkarak alışveriş yapıyordu. Ama son dönemde erkekler de mağazada vakit geçirip, görerek, dokunarak kendi ihtiyaçlarını alıyor. Hatta trendlerin peşine düşüyor. Markalar da şehirli erkeğin değiştiğini anladı. Beşaltı yıl önce kırmızı, mavi, yeşil pantolon giyen erkek bulamazdınız.
- Nasıl bir farklılık yarattı bu?
- Alışveriş refleksleri değiştiği için arayışa geçti, para harcamaya başladı. Bakım konusunda da erkekler eskiden annesinin, eşinin eve aldığı duş jelini, sabunu, nemlendiriciyi kullanmak zorunda kalırdı. Şimdi "Gözaltım için şunu kullanacağım, traştan sonra cildime şu nemlendiriciyi süreceğim" diyor erkek. Ama erkek bunun metroseksüel erkek gibi içi boş bir kavrama ait olmadığını da anladı. Doğru giyinmek mi, yoksa süslü giyinmek mi? Metroseksüel erkek süslü giyinir, Esquire erkeği bilinçli ve doğru giyinen erkektir. Ne süslü ne maçodur; erkeksi, eğitimli ve bakımlıdır. Narsist hiç değildir.
- Neyi fark etti erkek?
- Erkek her zaman aklı ve sahip olduğu donanımla bir yerlere gelemeyeceğini fark etti. Kılık kıyafet ya da bakımın önemli olduğunu anladı.
- Peki bir Esquire erkeği neleri giymez, neleri giyer? - Moda olan her şeyi giyen erkek değildir Esquire erkeği. Eğer doğru kuralları öğrenmişse giyimde renk uyumuna, pantolon paça boyuna, gömleğinin omzunun oturup oturmamasına, kravatı bağlama şekline ve duruşuna dikkat eder. Kırmızı trend diye giymez. Ütüsüz bir kıyafet, sivri burun kösele ayakkabı giymez. Ortamına göre giyinir. Mizah konusu olacak desenli gömleği asla giymez. Kıyafete göre seçer saatini ve bileklikleriyle kullanır. Maço algısı yarattığı için kolye takmaz.

LEOPAR DESENLİ KADINDAN KAÇAR
- Hangi tarz kadınlardan hoşlanır, nasıl bir aşk adamıdır?
- Meraklı, dünyaya açık bir vizyonu olan, araştırmacı, kendisinde var olanla yetinmeyen kadından hoşlanır. Birlikte bir ortama girdikleri zaman kadının giyimi kuşamı, kendine has tarzı ve endamıyla dikkat çekmesini ister. Misal leopar desen giymesini istemeyebilir. Kişiliğini yansıtan kadına âşık olur, kabullenici ve ezik olmasını istemez.
- Evliliğe nasıl bakar, korkar mı evlenmekten?
- Evliliğe uzak durmaz. Aile kurup baba olmak ister. Kendisini ve dünyayı tanımadan, hayattan ne istediğini bilmeden, kadınların reflekslerine hakim olmadan evlilik hayatına adım atmaz.
- Evde temizlik ya da yemek yapar mı?
- Sofrayı kaldırmaya yardım eder. Misafir için eşiyle birlikte kalkıp hazırlık yapar. Yaptığı yemeklerle arkadaşlarını ve âşık olduğu kadını etkiler.
- Özel günleri unutmayan erkek diyebilir miyiz?
- 'Bir çiçek, bir yüzük alayım da bitsin bugün!' diye bakmaz. El emeğiyle yaptığı bir eşyayı hediye etmeyi tercih eder.

Orhan Gencebay da dinler Metallica da

- Esquire erkeğinin eğlence anlayışı nasıl?
- Gittiği mekanın manzarasını, yemeklerin kalitesini ve mutfağın iyi olmasını önemser. Sokaktaki bir mekana da gidebilir ama temiz bir yer seçer hep. Esquire erkeği kaliteli sohbete önem verir. Eğlenmeyi sevdiği gibi dans etmeyi de sever. Ama bilmediği danslarda da insanlara eşlik etmek için kalkıp o riski almaz. Tango hoşuna gitmişse gider dersini alır, öyle dans eder.
- Kalkıp halay çeker mi misal?
- Halay da çeker tangosunu da yapar. Neye ilgisi varsa muhakkak eşlik eder. Esquire erkeği her şeyi doğru yapmak ister bu nedenle halay çekmesi kötüyse öğrenir ve öyle eşlik eder. Çünkü oynarken o düzeni bozacağından korkar. Paçasını sıvar çamurun içerisine de girer, balık da avlar, gider bir açık alanda akşam pikniğini de yapar.
- Peki Reinacı mıdır, Sortici mi, hangi mekanın adamıdır?
-Popüler kulüpler ilgi alanındadır. Yeri geldiği zaman gider ama son dönemde biraz daha masa erkeği oldu. Şık bir kıyafetle masa başında yemeğini yiyip, müzik eşliğinde sohbet etmeyi tercih ediyor.
- Neyi dinlemeyi sever?
- Orhan Gencebay da dinler, Metallica da. Hatta daha sert müzikleri de dinleyebilir. Birbirinden zıt müzikler de olabilir.
- Sporla arası nasıl, vücut geliştirmeye gider mi?
- Kesinlikle şişkin kaslı bir erkek değil ama spora özen gösterdiği için fit bir vücuda sahiptir.
- Tatili nerede geçirir, nerenin insanıdır?
- Ailesiyle daha sakin bir ortamı tercih eder. Ama çadır da kurar, butik bir otelde de kalabilir. Şu an içinse biraz daha Çeşme insanı.

Kıvanç da Kenan da Esquire erkeği

"Yiğit Özşener, Engin Öztürk'ün hayata bakışları, kariyerleri Esquire erkeğine yakın olduğunu gösteriyor. Mete Horozoğlu, Kenan İmirzalioğlu, Engin Altan Düzyatan, Haluk Bilginer, Kıvanç Tatlıtuğ da popüler isimlerden. Robert De Niro ve Al Pacino bizlerin klasiği. Eric Bana, Tom Hardy, Micheal Fassbender, Ethan Hawke ve James Franco da birer Esquire erkeği. İş kadınlara gelince; Kate Beckinsale, Audrey Hepburn, Jennifer Aniston, Jennifer Lawrence isimleri öne çıkıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esquire erkeği halay da çeker, tango da yapar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN