Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pharrell elinden çevreci jean

Müzisyen Pharrell Williams, jean markası G-Star Raw ile çevre için güçlerini birleştirdi. Bir ilki gerçekleştiren marka plastik atıklardan trendy jean üretti

Giriş Tarihi: 21.9.2014
Jean son birkaç sezondur yeniden yükselişte.
Chanel'den Balmain'e büyük modaevleri jeani aksesuvardan gece kıyafetlerine kadar farklı birçok alanlarda kullanıyor. Jean üreticisi firmalar da ana maddelerinin yükselişte olduğu bu dönemde özellikle Hollywood yıldızları arasında tam bir fenomen.
Bu markalardan biri de Amsterdam'da kurulan ve bu yıl 25'inci yılını kutlayan G-Star Raw... Markanın son dikkat çekici çalışmasıysa Pharrell Williams ile ortak koleksiyonları Raw for the Oceans. Biz de bu büyüleyici işbirliğini kısa süre önce İstanbul'a da gelen global marka direktörü Shubhankar Ray ile konuştuk.
- Dünyanın plastik şişeden üretilmiş ilk denim ürünlerini ürettiniz...
- Bu ay başında Raw for the Oceans ismini verdiğimiz bu özel koleksiyonu piyasaya çıkardık. Bu projeyle plastik atıklar yüzünden kirlenen okyanusların temizlenmesi için Vortex Projects isimli kuruluşa maddi kaynak sağlamayı hedefliyoruz.
Ayrıca bu atık maddeleri moda dünyasına katarak yeniden kullanılmalarını sağlıyoruz.
- Projenin bir ayağında markanız, diğer ayağında dünyaca ünlü bir müzisyen var...
- Pharrell Williams, bu projeyi bize getirdiğinde gerçekten çok heyecanlandık.
Kreatif direktörü olduğu Bionic Yarn markası ve G-Star Raw ekibi bilim adamlarıyla birlikte çalışıp plastik atıkları yeniden giyilebilir hale getirdi. Plastik şişeden denim üretmek ve bununla okyanusları kurtarmak için bir adım atmış olmak hepimizi çok heyecanlandırıyor.
- Denim dünyanın en popüler kumaşlarından biri...
- Moda artık sokaktan ilham alıyor ve baktığınız zaman zaten sokakta insanların büyük kısmı denim giymeyi tercih ediyor. Trendleri denimle bütünleştirip kullanıyorlar. Yani denimden uzak bir moda anlayışı olması zaten imkansız.
Lüksü ve gündeliği denimden daha iyi bir araya getirebileceğiniz bir kumaş henüz üretilmedi bence. Bu yüzden markalar yıllardır bu kumaşla farklı ürünler ortaya çıkarıyor.
- Bize önümüzdeki sezonun denim modasından bahseder misiniz?
- Biliyorsunuz son birkaç sezondur mavi tonları zaten modada egemen...
Denim kumaşı da trendlerden etkileniyor.
O yüzden farklı mavi tonlarında denimler göreceğiz önümüzdeki sezonda da. Ayrıca kumaşın streç hali, taşlanmış hali, en doğal hali gibi farklı türlerini göreceksiniz.
- Markanızın ürünleri birçok ünlü ismin dolabında yer alıyor...
- Charlize Theron, Kristen Stewart, Cameron Diaz, Jay-Z ve Robert Pattinson müşterilerimiz. Birçok farklı meslekten ünlü isimler ürünlerimizi kullanıyor. En güzeli de markamızı günlük hayatlarında tercih ediyor oluşları.
- Markanız Türkiye'de de popüler... Bu konuda uzman biri olarak sokak stilini nasıl buldunuz İstanbul'da?
- Türkiye önem verdiğimiz pazarlar arasında. Ülkeniz modaya önem veriyor.
Batı ve Doğu'nun uyumunu her yerde görüyorsunuz zaten. Gençlerin giyim tarzını cidden beğendim. Zaten artık modada sınır yok. Gençler popüler olan her şeyin farkında ve bunu başarıyla yorumluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pharrell elinden çevreci jean
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN