Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hepimize yeni bir ben lazım

Giriş Tarihi: 28.12.2014 ABONE OL
Hepimize yeni bir ben lazım


TEKNOLOJİ


SERDAR KUZULOĞLU (İnternet ekipler amiri) İnternetten uzak bir tatil planı yapın

48. Envanter çıkarın: Çoğumuz anlık heveslerle, biraz da maymun iştahıyla teknolojik cihaz ve aksesuarlara saldırıp duruyoruz. Fakat bunların ne kadar işimize yaradığı bir yana; neye sahip olduğumuzu bile çoğu zaman unutuyoruz. Yeni yıl bir 'depo sayımı' yapıp envanteri çıkartmak ve dramımızla yüzleşmek için iyi bir zaman olabilir. Kaç USB kablosuna ve telefon kılıfına sahip olduğunuzu fark edince eminim şaşıracaksınız. Çekmecedeki kutudan çıkan telefonu da annenize vermeyi unutmayın. Kiminin duası, kiminin telefonu. (Bu sayım 2015'teki harcamalarınızı düzenlemek için de iyi olabilir.)
49. Profil bilgilerinizi güncelleyin:
İnternet modern yaşamın GBT sicil kaydı. Eş bulurken de iş bulurken de peşinizden geliyor. Milli Piyango çekilişini beklerken bir yandan da girip uzun zamandır sahipsiz kalan sosyal medya profilinizi düzenleyin. Boy fotoğraflarınızı avatarlardan kaldırın (pul kadarken hiçbir şey ifade etmiyor), lüzumsuz özlü sözleri silin, eski sevgilinize soktuğunuz lafları da kaldırın lütfen.
50. Takip listenizi temizleyin:
Sosyal medyanın akçesi beğeniler, retweetler, favoriler... Bunları kazanmak için 'takip edeni takip ederim' benzeri stratejilerle arkadaş listenizi kim oldğunu dahi unuttuğunuz kişilerle doldurdunuz. Şimdi usul usul lüzumsuzlarla vedalaşın. Hepimizin vakti sınırlı ve fena halde kıymetli. Deneyin, yüzde yüz çalışıyor!
51. Yazılımlarınızı güncelleyin:
Sağ alt köşeden her fırladığında kapattığınız o pencere size hayati bir uyarıda bulunuyor olabilir. Antivirüs uygulamanızın güncellemesinin deli dana hastalığı dönemine denk gelmesi de muhtemel. Bunların faturasının ne kadar ağır ve acı bedellerle ödendiğini bilseydiniz bu kadar hoyrat davranmazdınız emin olun. En son üşeneceğiniz şey bu olsun.
52. Verilerinizi yedekleyin:
Salondaki oturma takımımızı ya da duvara denk boyuttaki televizyonlarımızı yedekleyemiyoruz. Çünkü onları gidip aynen yeniden satın alabiliyoruz. Peki aynı şeyi son tatil fotoğraflarınız, geçen ay katıldığınız düğünde çektiğiniz videolarınız ya da iş evraklarınız için yapabiliyor musunuz? Peki neden yedeklemiyorsunuz? İlla bizim uyarmamız mı gerek?
53. Arşivinizi organize edin:
Sene boyu interneti hunharca emdiniz ve ömrünüzün sonuna kadar izleyerek bitiremeyeceğiniz kadar dizi-film, dinleyemeyeceğiniz kadar şarkı-türkü, sayfasını dahi açmayacağınız PDF kitaplarla doldurdunuz. Şimdi onlarla vedalaşın. Size keyif değil dert oluyorlar çünkü. Diyetisyenlerin öğüdünü unutmayın: tabağınıza her zaman yiyebileceğiniz kadar doldurun, doymazsanız kalkın yine alın. (Rahmetli anneannemin deyişle: önünüzden kaçıran yok!)
54. Tarifelerinizi gözden geçirin:
Cep telefonunuz, televizyon hizmetiniz, internet bağlantınız ve kullandığınız benzer bilimum hizmetlerin tarifelerini önünüze koyun ve ne kadar verimli kullandığınıza bakın. Size hiç çıtlatmamış olsalar dahi hizmet aldığınız şirketler büyük ihtimalle daha avantajlı paketler çıkartmış olmalı. Siz avantajdan mahrum kalacak kadar bonkör müsünüz? Olmayın. Devir hesap devri.
55. Bir not defteri edinin:
Bilgisayarınıza, mobil cihazlarınıza yükleyebileceğiniz, internetten de ulaşabileceğiniz birçok elektronik not defteri uygulaması var. Bunlardan bir tane edinin ve her şeyi oluşturacağınız defterlere not edin. Hoşunuza giden sözler, ilginç haberler, püf noktaları, günlük aklınıza gelenler, hayalleriniz, hedefleriniz, arkadaşınızın tavsiye ettiği mekanlar, filmler gibi her şeyi yazın. Not tutmaya başladıktan sonra hayatınızda ne kadar çok (ve önemli) şeyi unutuverdiğinizi göreceksiniz. Zararın neresinden dönülse kardır.
56. E-posta arşivinizi kurcalayın:
Ne çok iş, proje konuşmuş, ne çok şeyin peşinde koşmuşsunuz. Cevapsız kalanlar, yarım bıraktıklarınız, kalbini kırdıklarınız, yok yere hayıflandıklarınız... Hepsi e-posta kutunuzun içinde saklı. Açın şöyle bir göz gezdirin. Seneye gözünüz arkada, eliniz böğrünüzde kalmasın.
57. Teknolojisiz tatil planı yapın:
Geçen sene tatil için kaldığınız otelin bedava interneti ne de güzel geldi, değil mi? Sahilde ayaklarınızı çekip Instagram'a attınız, Facebook'ta haset arkadaşlarınızı çatlattınız, akşam tablette Youtube'a düşen birbirinden şirin kedilerin hoşluklarını izlediniz... Peki soruyorum; Bunu neden yaptınız? Bu sene kendinize internetten, teknolojiden uzak bir tatil hedefi koyun. Çok zor olacak. Fakat size hayatınızın uzun zamandır ıskaladığınız yanlarını gösterecek. Birçok sorununuzu çözecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hepimize yeni bir ben lazım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN