Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parazit besinlerden bulaşıyor

30 yaşındayım. Beş yıldır sık sık solucan düşürüyorum. İlaç kullanmama rağmen belli bir süre sonra tekrarlıyor. Ne yapabilirim? Ş.T./İstanbul
Solucan, kılkuyruk, tenya gibi parazitler daha çok çiğ sebzeler başta olmak üzere besinlerin yenmesi sonucu insanlara bulaşır. İyi yıkanmamış salatalar, meyveler, çiğ köfte gibi çiğ etlerin yenmesi bu gibi parazitlerin bulaşmasında rol oynar.

KEYFİ İLAÇ KULLANMAYIN
Ayrıca ellerin iyi yıkanmaması, sofrada temizlik kurallarına uyulmaması da bir diğer faktördür. Bu gibi parazitler genellikle ilaçla vücuttan temizlenebilmektedir. Ancak yumurtaları bağırsakta kaldığı sürece ilaçlar etkisiz kalır. Bu nedenle, önce tahlil yaptırıp sonuca göre parazit muayenesi olmak, tedavide kolaylık sağlar. Bu sorunu gidermek için eczaneden keyfi parazit ilacı alınmamalıdır. Tedavi sırasında bağırsakların iyice temizlenmesi, kalan yumurtaların da atılmasını sağlayacağı için gereklidir.

Sarmısak pıhtılaşmayı artırır
65 yaşındaki babam bypass oldu, aort kapağı değiştirildi. Pıhtılaşmayı önlemek için warfarin verildi. Çok meyve ve sebze yememesi söylendi. Neden? K.O./Ankara
Kalp kapağı değişimlerinden sonra genellikle pıhtı oluşumunu engellemek amacıyla bu tip ilaçlar verilir. Ancak bu ilaçların tedavisi kısıtlıdır. Pıhtılaşmanın fazla bozulması sonucunda, beklenmedik bir anda kanama ya da tam tersi pıhtılaşma yetersiz kaldığı için damar tıkanmaları meydana gelebilir.

BAZI BESİNLER BASKILAR
Warfarin'le birlikte K vitamininin karaciğerde pıhtılaşmayı artırıcı enzim yapması bozulur. Pıhtı oluşumu baskılanır. K vitamininden zengin salatalık, marul, domates gibi sebzeler tüketilmesi sınırlandırılır. Ayrıca yine bu ilacın karaciğerde parçalanmasını sağlayan enzimin bazı besinler tarafından baskılandığı da bilinir.

KANAMA EĞİLİMİ ARTAR
Bunlar arasında greyfurt suyu, sarmısak, soğan, karabiber gibi besinler gelmektedir. Bunların fazla tüketilmesi, warfarin kullanan kişilerde bu ilacın kanda birikimini artırarak kanama eğilimi yapabilir. Portakal, mandalina, limon gibi turunçgillerde bu etki yoktur; bunlar kullanılabilir. Çoğu kez hastalara bu ilaçlar, aspirin ile birlikte verilir. Bu da beklenmedik pıhtılaşma bozukluğuna karşı alınmış bir diğer önlemdir. Ancak, kontrolsüz kullanılırsa burun kanaması, idrarda kanama gibi şikayetlere yol açar.

Balık yağı glokomu tetikler
60 yaşındayım. Yüksek tansiyon, kolesterol ve göz tansiyonum (glokom) var. Balık yağı kullanmak istiyorum, kullanabilir miyim? M.A./Adana
Balık yağlarının içerdiği Omega- 3 yağ asitleri kolesterol ve trigliserid metabolizması üzerinde olumlu etki yaparak düşmesinde yardımcı olabilir. Ancak, balık yağının glokomu tetikleyebildiğine dair yayınlar mevcuttur. Bu nedenle, göz tansiyonu (glokom) olan kişilerin balık yağı kullanmaları sakıncalıdır. Bunun yanı sıra balık yağı kanın pıhtılaşmasını bozarak kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlayabilir. Ama glokomlu hastalara önermiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parazit besinlerden bulaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN