Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadına yönelik şiddete uygulanan ceza artmalı

Giriş Tarihi: 30.11.2011
İlkokul öğretmeniyim. Sınıfımdaki çocukların çoğunun annesi, eşlerinin şiddetine maruz kalıyor. Bu üzücü hadiselerin yaşanmaması için neler yapılabilir? D.S./Rize

Ülkemizde kadınlarımızın yaklaşık yarısı bir şekilde fiziksel şiddete maruz kalıyor. Kadınlarımızın birçoğu tokatlama, yumruk atma, tekmeleme ve itilip kakılmayı fiziksel şiddet olarak görmüyor! En üzücü olanı da; "Dayak cennetten çıkmadır, dayağı yiyen, dayağı hak eder" mantığının genel bir kabul olarak zihinlere yerleşmiş olması.

EĞİTİM GEREKİYOR
Sebebi her ne olursa olsun kadına şiddet son bulmalı, anaokulundan itibaren cinsel eğitim verilmeli, evlenmeden önce anne- baba ve eş eğitimleri zorunlu hale getirilmeli, kadına yönelik şiddet konusundaki cezai yaptırımlar artırılmalı ve sosyo-kültürel çalışmalara ağırlık verilmelidir. Kadınlar ancak bu şekilde; kendilerini tekrar cazip, değerli ve beğenilir olarak görebilir.

OLUMSUZ ETKİLER
İnsanlar öfkelenebilir ama önemli olan, öfkenin şiddete dönüşmeden ifade edilebilmesidir. Şiddet yalnızca şiddet gören kişiyi değil, tanık olan kişilerin psikolojik durumlarını, özellikle çocukların psikolojik gelişimini de çok olumsuz etkilemektedir. Kadınlara uygulanan şiddet sadece cinsel sorunlara yol açmıyor, toplum ruh sağlığını da tehdit ediyor.
***
Cinsel eğitim ailenin görevi

Kızım 6 yaşında, ona kendisini cinsel istismara karşı koruması gerektiğini anlatmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilemiyorum. Lütfen yol gösterin. E.Y./Ankara

C insel istismarı önlemede en temel yaklaşım, cinsel eğitimdir. Cinsel istismar ve cinsel eğitim konusunda en büyük görev de öncelikle aileye düşmektedir. Aile çocuğa cinsel eğitim verirken ruhsal gelişim evrelerine uygun yaklaşımları benimsemelidir.

BİLİNÇLENDİRİN
Okul öncesi dönemde, adı tam olarak cinsel istismar olarak vurgulanmasa bile taciz konusuna değinmek; çocuklara kendilerine istemedikleri bir davranış yapılması durumunda "Hayır" diyebilmeyi öğretmek gerekir. Anne-babalar iyi ve kötü dokunuşları anlatırken; çocuklarını korkutup kaygılandırmadan, sakin ve yumuşak bir ifadeyle açıklama yapmaya özen göstermelidir. Dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise çocukları; internet kafeler, eğlence merkezleri, park gibi yerlerde dikkatli olmaları yönünde bilinçlendirmektir.
***
İlk geceden endişelenmeyin

23 yaşında bir erkeğim ve yakında evleneceğim. Sizce gerdek gecesi nasıl olmalı? Bir de; ilk geceden eşimi hamile bırakma ihtimalim var mı? H.K./Batman

Toplumumuzda ilk gece yaşanacak cinsel ilişkiye verilen önem; yeni evli çiftlerin cinsel bilgi eksiklikleriyle birleşince kaygıların yaşanmasına neden oluyor. Oysa cinsellik; ne kaygı duyulacak ne de bir sınav olarak algılanacak bir süreçtir.

UZUN ÖN SEVİŞME
Cinselliği bir sınav gibi görmeyin, anı yaşayın, alacağınız zevki artırmak için eşinizle birlikte ilk olarak bedenlerinizi keşfetmeye çalışın. Uzun bir ön sevişme, hem sizi hem de eşinizi rahatlatacak ve bir sorunla karşılaşma olasılığınızı azaltacaktır. Ayrıca cinsel bilgilerinizi arttıracak yayınları okumanızda fayda var. İlk gece korunmasız ilişki kurarsanız eşinizin hamile kalma ihtimali vardır. Hemen çocuk yapmayı düşünmüyorsanız prezervatif kullanmalısınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadına yönelik şiddete uygulanan ceza artmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN