Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu yılki grip virüsünün adı Victoria

İlk kez Avustralya'nın güneyindeki Victoria eyaletinde ortaya çıkan bu yılki grip virüsü, tüm dünyayı etkiliyor. Virüs, Kasım sonunda Türkiye'ye de ulaştı

Giriş Tarihi: 5.12.2012
Her yıl grip virüsü, ilk kez ortaya çıktığı yerin ismini alıyor. Bu yılki virüsler Avustralya'daki Victoria ile ABD'de bulunan Wisconsin'den çıktı. Yeni virüsler; dünyada büyük salgınlara yol açan kuş ve domuz gripleri gibi hayvanlarda değil, insanlarda görüldü. Bu bağlamda grip aşıları yenilendi. Grip aşısı, kişiyi gripten altı ay korur. Salgın, Ocak ya da Şubat ayında da görülmeye devam ediyorsa, aşının Aralık gibi de yaptırılması öneriliyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Aykan Canberk, gripte ilaç kullanımı ile ilgili soruları yanıtladı:
Gripte zaman zaman doktorlar hastaya, vitamin ve ateş düşürücülerin eklendiği serum veriyor. Bunu öneriyor musunuz?
Böyle bir uygulama bilimsel olmadığı için önermiyorum. Kendim grip olduğumda da böyle bir şey yapmam.
Grip olunca ekstra vitamin mi almalıyız, yoksa doğru beslenmek yeterli mi?
Gripte, daha çok C vitamininden zengin beslenmekte fayda var. C vitamini antikor yapımını artırıyor. Portakal, mandalina, limon gibi sebze ve meyvelerle C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Çok halsizlik ve kansızlık varsa, ekstradan C vitamini alınabilir. Normal şartlarda, bağışıklık sistemi güçlü kişilerin vitamin almalarına gerek yoktur. C vitaminini rastgele de almamak gerekiyor çünkü kanda ürik asit yükselebilir, bu da gut krizlerine yol açabilir.

ANTİBİYOTİK ALMAYIN

ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yılki grip virüsünün adı Victoria
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN