Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ne kadar uyku yeterlidir?

Giriş Tarihi: 27.12.2012
Uyku saatlerim düzensiz. 30 yaşında bir erkek olarak ne kadar uyumalıyım? M.H/Gaziantep

İnsanın uyku ihtiyacı yaşa göre değişmekle birlikte bireysel farklılıklar bazen şaşırtıcı olabilir. Aynı yaş ve fiziksel özellikteki iki kişiden biri günde 10 saatten az uyuduğunda performansı düşerken, diğeri beş saatlik uykudan fazlasına ihtiyaç duyabilir.

SEKİZ SAAT UYUMALI
Kabaca yaş gruplarına ayırırsak; ilk birkaç ayındaki bebeğin günde ortalama 14-16 saat uyuması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu süre gittikçe azalarak daha büyük çocuklarda 12 saate, ergenlik döneminde dokuz saate, yetişkinlerde ise sekiz saate düşer. Son zamanlarda yapılan araştırmalar; sekiz saatten az uyumamak gerektiğini ortaya koyuyor. Bir hafta boyunca yedi saat uyuyan yetişkinlerin; hem bilişsel fonksiyonlarda, hem de reaksiyon zamanlarında bozulma meydana gelmektedir. Zaman zaman şartlar gereği az uyunduğunda, takip eden gecelerde daha uzun uyuyarak uyku borcunu ödemek doğru olur.
***

Çalışırken dikkati toplamak

Bazen çalışırken dikkatimi toplamakta güçlük çekiyorum, ne yapabilirim? E.S/Yozgat

Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon güçlüğü özellikle ofis çalışanlarının sıklıkla dile getirdikleri bir sorun. İletişim teknolojileri geliştikçe şikayetler de çoğalıyor. Bu; modern insanın kendini olduğundan daha yetenekli sanması ve multi-tasking denilen birden fazla işi aynı anda yapabileceğini düşünmesinden kaynaklanıyor. Halbuki beynin böyle bir yeteneği yok ve bir anda ancak bir görevi üstlenebiliyor; iki görev arasında geçiş yaparken de zaman kaybediyor. Dikkatinizi toplamanız gereken zamanlarda çevresel uyaranları kontrol altına alın; telefonun sesini kısın, Facebook'ta zaman geçirmeyin
***

Lodoslu havalar ve baş ağrısı

Hemen her lodostan sonra başım ağrıyor. Bu ağrının sebebi nedir? Y.Ö/İzmir

Hava durumunun baş ağrısını, özellikle migreni tetiklediğine dair bir şehir efsanesi hep dolaşır durur fakat son yıllara kadar bunun bilimsel dayanağını ortaya koyan çalışmalar yoktu. 2009 yılında yapılan bir çalışma; her beş derece ısı artışının migren krizlerini yüzde 7.5 oranında artırdığını ortaya koyuyor. Lodos da sıcak bir rüzgar olarak genellikle soğuktan sıcağa ani geçişe sebep olduğundan bu tür baş ağrılarının tetikleyicisi olarak değerlendiriliyor. Ancak beraberinde gelen düşük basıncın migren üzerine etkisi o kadar belirgin değildir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ne kadar uyku yeterlidir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN