Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kellerin prostat kanseri olma riski daha fazla

4 bin erkeği kapsayan araştırmaya göre; kelliğin görüldüğü erkeklerde, prostat kanserine yakalanma riski yüzde 50 daha fazla. Bu erkekler; meyve-sebze tüketmeli, E vitamini ve likopen bakımından zengin besinler yemeli

Prostat; ceviz büyüklüğünde, mesanenin altında yer alan ve üretrayı (mesaneyi penisin ucuna bağlayan tüp) saran, halka şeklinde bir bezdir. Bu bez; enfeksiyonları engellemek ve spermlerin hareket kabiliyetlerini artırmak için üretrayı kayganlaştıran bir sıvı salgılar. Prostatı etkileyen başlıca iki durum vardır. Biri; benin prostat hiperplazisi de denilen (BPH) prostat büyümesidir. Hemen hemen her erkek, eğer uzun da yaşarsa, prostat büyümesiyle karşılaşacaktır. BPH kanser değildir ve hayatı tehdit etmez. Tedavisi ise prostatın bir bölümünün ya da tamamının çıkartılmasını gerektirebilir.

ALTI ERKEKTEN BİRİNDE VAR

Diğer durum olan prostat kanseri ise ciddidir. O da BPH'ye benzer semptomlarla kendini gösterir fakat vücudun diğer bölümlerine de sıçrayabilir ve ölümcül olabilir. Erkeklerde prostat kanseri, kansere bağlı ölümler arasında ikinci sıradadır. Bu kanser türüne ABD'de her altı erkekten birinde rastlanıyor. Totalde ise yılda yaklaşık 200 bin erkeğe hastalık tanısı konuluyor ve bu hastaların 30 binden fazlası da ölüyor. Öte yandan, prostat kanseri çok yavaş ilerlediği için, her zaman yaşamı tehdit etmiyor. 50 yaş üzerindeki erkeklerin yaklaşık yüzde 30'unda prostat kanserine rastlanır fakat hastalık vakaların sadece yüzde 3'ünde ölümcüldür. Bu hastalıkta çoğu erkek tanı konduktan hemen sonra tedavi olmamayı, bekleyip ne olacağını görmeyi tercih eder.

GECELERİ SIK İDRARA ÇIKMA
Prostat kanserinin ilk dönemlerinde genellikle fazla belirtiye rastlanmaz. İlerleyen dönemlerinde ise hastalar şu şikayetlerle karşı karşıya kalırlar:
Özellikle geceleri çok sık idrara çıkma ihtiyacı ve bu nedenle uykunun bölünmesi
İdrar yapmaya başlamada güçlük veya hiç idrar yapamama
Zayıf veya kesik kesik idrara çıkma
Ereksiyon güçlüğü
İdrar ya da menide kan görülmesi
Sırt, kalça ya da üst uyluklarda ağrı veya katılık

ARKADAŞINA GÖNDER
Kellerin prostat kanseri olma riski daha fazla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN