Zencefilli yoğurt gripten koruyor!

Giriş Tarihi: 6.1.2013

Yarım bardak yoğurda ekleyeceğiniz birer çay kaşığı toz zencefil ve zerdeçal, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklardan ve kışın daha sık görülen kalp krizinden koruyor

Medical Park Göztepe Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Mahmut Akyıldız; kış aylarında daha sık görülen kalp krizinden korunmanın yollarını anlattı:

GRİP AŞISI YAPTIRIN

Soğuk havanın damarları büzücü etkisiyle, kalp krizi ve ani ölüm riski ortaya çıkabiliyor. Kışın ortaya çıkan hava kirliliği, insanların sigara içilen kapalı mekanlarda daha sık bulunması nedeniyle de risk artıyor. Çok soğuk havalarda aşırı efor yapmamak gerekiyor.
Yeni çalışmalar; grip virüsünün neden olduğu biyokimyasal değişikliklerin kalp damarlarındaki aterom adı verilen plaklarda hasara yol açarak kalp krizine neden olabildiğini gösteriyor. Ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle zatürre gibi hastalıkların da tabloya eklenmesi ile grip daha da ağırlaşıyor.
Araştırmalar; grip aşısının koroner hastalığı olanlarda kalp krizi riskini azalttığını gösteriyor. Son çalışmalarda; kalp krizi nedeniyle veya anjiyo için hastaneye yatırılmış hastalarda grip aşısı uygulamasının, bir yıllık ölüm oranını yüzde 8'den yüzde 2'ye düşürdüğü görülüyor.
Kışın alınan probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirir. Her zamankinden daha fazla yoğurt yiyin ve kefir için.
Zerdeçal ve zencefili sofradan eksik etmeyin. Her gün yarım bardak yoğurda ekleyeceğiniz birer çay kaşığı toz zencefil ve toz zerdeçal müthiş bir kış desteğidir.

C VİTAMİNİ GRİBİ ÖNLEMEZ
Herkesin tahmin ettiğinin tersine; C vitamini gribi önlemez. Hastalıklara karşı vücut direncini artırabilir ama gribi kapmamızı ve hasta olmamızı engellemez. Hatta aşırı derecede C vitamini, özellikle çocuklar ve yaşlılarda ishale sebep olabilir. Bu da hastalığın ağırlaşmasına, iyileşmenin gecikmesine yol açabilir.

KANDA D VİTAMİNİ SEVİYESİNE BAKTIRMALISINIZ
Bağışıklık sisteminin güçlü olması kış aylarında hasta olmanızı engeller. Bunun için ilk iş olarak kanınızdaki D vitamini seviyesini ölçtürmelisiniz.
Bağışıklık sistemini ciddi biçimde zayıflatan maddelerin başında D vitamini geliyor. D vitamini seviyeniz 20'lerin altına inmişse, tekrarlayan kış enfeksiyonlarıyla karşılaşmanız sürpriz olmaz.
Daha az hastalanmak için avuç avuç C vitamini yutmak yerine, öncelikle "Vücudumda yeteri kadar D vitamini var mı?" sorusuna yanıt aramalısınız. Eğer eksiklik varsa; ne yapıp edip kandaki D vitamini seviyesini 50'li rakamların üstüne çıkarmalısınız. Bunun için fırsat buldukça güneşlenmelisiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zencefilli yoğurt gripten koruyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN