İnmemiş testiste kanser riski fazla

Giriş Tarihi: 7.1.2013
1 yaşındaki oğlumda tek taraflı inmemiş testis var. Hekimimiz ameliyat önerdi ancak bazen kendiliğinden de inebileceğini okudum. Ne yapmalıyım? K.M./Bursa

Normalde testisler anne karnındayken oluşur ve doğuma az bir süre kala normal haline ulaşır. Ancak normal doğumların yüzde 1-4'ünde, erken doğumların ise yaklaşık yüzde 30'unda; testislerden biri veya her ikisi, normal pozisyonuna inmeyip karın içinde kalır. Bu soruna inmemiş testis veya kriptorşizm denir. Son dönemde bu konuda yapılan bir çalışmada; yaklaşık 2 milyon erkek bebeğin verileri tekrar incelendi. Buna göre inmemiş testis, ileride testis kanseri riskini üç kat artırıyor. Kısırlık riski de yükseliyor.

AMELİYAT GECİKMESİN
Bazı durumlarda testis 1 yaşına kadar kendiliğinden normal pozisyonuna gelebiliyor. Ancak eğer 12 ay içinde düzelme olmazsa, cerrahi olarak testisin normal pozisyona getirilmesi gerekiyor. Bu nedenle hekiminizi dinleyin ve ameliyatı geciktirmeyin.

***

Ağız kuruluğuna beş çözüm

73 yaşındayım, sürekli ağız kuruluğu şikayeti yaşıyorum. Neler yapabilirim? H.F./İstanbul

65 yaşını geçenlerde, özellikle depresyon, alerji, yüksek tansiyon, kas gerginliği, idrar kaçırma gibi sağlık problemleri için ilaç kullananlarda; ağız kuruluğuna rastlanıyor. Horlama ve sigara kullanımı da şikayeti artırır. Hekime başvurarak ağız kuruluğuna neyin yol açtığını araştırın. Amerikan Diş Hekimleri Birliği'nin önerilerine de kulak verin: 1. İlaçlarınızı kontrol ettirerek gerekirse doz ayarlaması yapın. 2. Yanınızda mutlaka su bulundurun ve gün boyu su için. 3. Pastil veya sakızlarla tükürük üretiminizi artırın. 4. Bazı ağız çalkalama suları, ağız kuruluğunu artırabilir; bunları danışarak kullanın. 5. Kahve, soda, alkol ve asitli içeceklerden kaçının.

***
Demir hapı alırken dikkat!

Arkadaşım enerji için demir hapı kullanıyor. Ben de çok yorgunum, kullansam zararı olur mu? N.G./Bilecik

Kış aylarında mevsimsel depresyon, aşırı stres, uyku sorunları, tiroid problemleri, grip-nezle ve daha pek çok sağlık problemi yorgunluk yaratabilir. B vitamini veya demir eksikliği nedeniyle gelişen kansızlık da yorgunluğa yol açabilir. Ancak yorgunluğun altında yatan neden bilinmeden ve kan seviyeleri kontrol edilmeden demir alınması doğru değildir. Fazla demir vücutta birikip organ hasarı yaratabilir. Önce hekime başvurun ve yorgunluğunuzun nedenine yönelik bir ilaç kullanın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnmemiş testiste kanser riski fazla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN