Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve , i artırdı

Amerikan bilim adamları, gelişmekte olan ülkelerde yaygın görülen insan papilloma virüsü () ile nin neden olduğu vakalarının sayısında büyük bir artış olduğu uyarısında bulundu.

Giriş Tarihi: 9.1.2013 09:26 Güncelleme Tarihi: 9.1.2013 09:29

Ulusal Enstitüsü'nün Amerikan Kanser Derneği ile Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri verilerine dayanarak hazırladığı raporunda, cinsel yollarla bulaşan 'nin sanılanın aksine sadece rahim ağzı kanserine yol açmadığı, vajina, penis, anüs, boğaz, gırtlak ve dil kanserlerine de neden olduğu belirtildi.

Rapora göre diğer kanser türleri azalırken HPV'nin neden olduğu ağız ve boyun bölgesi kanser vakalarının erkeklerde yüzde 3,9, kadınlarda ise yüzde 1,7 oranında artış gösterdi. HPV'nin neden olduğu anal kanser vakaları ise erkeklerde yüzde 5,6, kadınlarda ise yüzde 2,6 oranında arttı. Geçmiş yıllardaki verileri de değerlendiren rapor, HPV'nin ağız ve boyun bölgesinde neden olduğu kanserlerin oranının 1984-89 yılları arası yüzde 16 iken, 2000-2004 yılları arasında yüzde 72'ye yükseldiğini ortaya çıkardı.

Raporu hazırlayan uzmanlar, HPV'nin cinsel açıdan aktif erkek ve kadınlarda son derece yaygın olduğunu, her 10 kişiden dokuzunun bağışıklık sisteminin virüsü 2 yıl içinde temizlediğini, vücuttan atılmayıp kalan virüsün ise kansere yol açtığını söyledi.

Amerikan Kanser Derneği yöneticilerinden Otis Brawley, HPV'nin yol açtığı kanser türlerini çağın en önemli tehditlerinden biri olarak niteledi ve 11-12 yaşındaki kız ve erkek çocukların HPV'ye karşı aşılanması gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HPV ve obezite, kanseri artırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN