Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erkeklerde "ince " daha fazla

Giriş Tarihi: 10.1.2013 09:20

Erkeklerde daha fazla görülen , 20'li yaşlardan itibaren tırmanışa geçiyor, 40-50 yaş arasında ise en yüksek seviyeye ulaşıyor. Peki hastalığın erkeklerde fazla görülmesinin nedeni ne?

hastalarının yüzde 60'dan fazlasının erkek olduğunu belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon ları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal'a göre, cinsiyetler arasındaki farkın nedeni; erkeklerde sigara içme oranının daha fazla olması. Ayrıca kahve kültürü gibi ortak yaşam alanlarının fazla olması da etkili.

Tüberküloz hastasının kısa süre içinde 15-20 kişiye hastalığı bulaştırabileceğine dikkati çeken Köksal, ''Dolayısıyla toplumda bu şekilde hastalığın yayılması son derece kolay ve kontrol altına alınması zor. Kişi hayatının bir döneminde tüberküloz basiliyle karşılaşır. Bu basil hücre içinde yaşar, gün gelir kişinin zayıf anını bulduğu zaman da tüberküloz hastalığı olarak karşımıza çıkar'' dedi.

Prof. Dr. Köksal, aşırı zayıf kişiler, aşırı kilo kaybı olanlar, kanser hastaları, damar içi uyuşturucu kullananlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlara hastalığın kolaylıkla bulaşabileceğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Tüberküloz maalesef ülkemizde toplum sağlığı sorunu ve halen ölümlere neden oluyor. Tüberküloz deyince akla sadece akciğer tüberkülozu geliyor. Tüberküloz en çok akciğeri tutar ama akciğer zarında iltihaplanma, menenjit ve kemik veremi yapar ki maalesef günümüzde bütün bu tabloları görüyoruz.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkeklerde "ince hastalık" daha fazla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN