Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mantarın yararı var mı?

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Tadını sevmeme rağmen yabani mantarları yerken hep tedirgin oluyorum. Bir de hiçbir faydasının olmadığını söylüyorlar. Boşuna mı risk alıyorum? K.U./İzmit

Tedirginliğinizi çok iyi anlıyorum, çünkü bazı mantar türleri gerçekten yaşamı tehdit edebilecek birtakım zehirler içeriyor.

YABANİ OLANA DİKKAT
Her ne kadar sadece doğal olarak yetişen bazı mantar türleri gurmeler tarafından altın değerinde kabul edilse de; işin uzmanı olmayanlarca toplananlar, her zaman bir miktar risk içeriyor. O nedenle toplayan kişinin işinin erbabı olduğundan emin değilseniz; kesinlikle topladığı mantarı yemeyin, hele pazarlardan sakın yabani mantar satın almayın. Buna karşılık; mantarın tamamen boş bir yiyecek olduğu da yanlış bir bilgidir. Mantarda bağışıklık sistemimizi destekleyen selenyum ve antioksidanlar bulunuyor. Ayrıca riboflavin ve niasin gibi B vitaminleri de onlara eşlik ediyor.
***

El temizleyicileri işe yarar mı?

İşim gereği kirli yüzeylere temas ediyorum; alkollü el temizleyicileri işe yarar mı? N.B./Balıkesir

Su ve sabun olmadığında; temizlik için su gerektirmeyen alkol bazlı el temizleyicileri mükemmel bir alternatif oluşturur. Fakat bunlar su ve sabunun yaptığı mekanik temizliği başaramazlar yani eldeki makine yağını çıkaramazlar. Fakat su ve sabuna göre; hastalık yapan bakteri ve virüsleri öldürmekte daha etkililer. Buna karşın tüm el temizleyicileri alkol içermez, bu nedenle yüzde 60 ya da üzerinde alkol içerenleri seçmek gerek. Doğru bir temizlik için;
Avucunuza bir çay kaşığı temizleyici dökün.
Elinizdeki sıvı kuruyuncaya kadar ellerinizin her tarafına sürerek ovuşturun.
Elleriniz çok kirli ise alkol bazlı temizleyici yerine su ve sabunu tercih edin.

***
Kızım sürekli mesajlaşıyor

Beşinci sınıftaki kızım sürekli arkadaşları ile mesajlaşıyor. Onu bu alışkanlıktan nasıl kurtarırım? A.B./Ordu

Klasik bir giriş yapmama izin verirseniz; öncelikle çocuklarına rol model olan büyüklerin kendi davranış ve alışkanlıklarına bakması lazım. Siz telefonu elinizden düşürmezken; çocuğunuza aksini söylerseniz, çözüm değil sorun üretiyorsunuz demektir. Çünkü elinizdeki telefon sözlerinizden daha kuvvetli mesaj verir. Eğer kural koyacaksanız, bu bütün aileyi kapsamalı ve kurallara öncelikle siz uymalısınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mantarın yararı var mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN