Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sessizce ilerliyor

Özel Medline Konya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nigar İnceköy, hastalığını tamamen ortadan kaldıran bir nin henüz bulunamadığını ancak hastaların günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen belirtilerin tedavisinin önemli ölçüde mümkün olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 10.1.2013 17:43

hastalığının hareketlerde yavaşlama, istirahat halinde ellerde ve daha nadiren ayaklarda titreme, kaslarda sertlik ve denge bozuklukları ile kendini gösterdiğini, Türkiye'de yaklaşık 10 bin parkinson hastasının bulunduğunu belirten Özel Medline Konya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nigar İnceköy, hastalığın belirtileri ve yöntemi hakkında bilgi verdi.

Dr. İnceköy, "Parkinson hastalığı, genellikle 20-80 yaşları arasında görülen ve büyük çoğunlukla idiopatik (kökeni ya da nedeni bilinmeyen) nörolojik bir rahatsızlıktır. Parkinson hastalığı belirtileri genellikle çok yavaş başladığı için çoğu zaman hastalığın başlangıç tarihi kesin olarak söylenemez. Belirtilerin en önemlileri; uzuvların titremesi, kasların sertliği ve vücut hareketlerinin yavaşlığıdır. Ayrıca öne eğik duruş şekli, küçük adımlarla ve ayaklarını sürüyerek yürüme, yumuşak, hızlı ve aynı tonda konuşma da belirtiler arasında sayılabilir.

Hastalığın tanısını koymak için özel bir laboratuar ya da görüntüleme tetkiki yoktur. Hekim, hasta ya da ailesinden aldığı ayrıntılı bilgi ve muayene bulgularına dayanarak tanı koyar. Ancak değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bazı hastalıklar parkinson hastalığı ile benzer belirtileri gösterdiği için zaman zaman tanıda karışıklığa yol açabilir. Örneğin psikiyatride kullanılan bazı ilaçlar, çeşitli zehirlenmeler, beyin tümörleri veya damar hastalıkları gibi dopamin hücrelerini etkileyen her türlü süreç parkinson hastalığına benzer belirtilere yol açabilir" dedi.

PARKİNSON HASTALIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Nöroloji Uzmanı Dr. Nigar İnceköy, hastalığın tedavisi ile ilgili olarak, "Hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi henüz bulunamamıştır. Ancak hastaların günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen belirtilerin tedavisi önemli ölçüde mümkündür. İlaçlar kadar egzersizler, psikoterapi, düzgün beslenme ve düzenli yaşam da oldukça önemlidir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parkinson sessizce ilerliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN