Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüm dünya yapay zekaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 10.1.2013

İnsan aklının çok üzerinde bir bilgisayar yaratılabilir mi? İngiltere'de, yapay zekanın ileride insanlığı tehdit edebileceği öngörüsüne dayanılarak özel bir merkez kuruldu. Doktorlar ise hiçbir bilgisayarın beyni geçemeyeceği görüşünde...

İngiltere'nin en prestijli üniversitesi Cambridge'de yakın bir zaman içinde; insan aklının çok üzerinde olan bir bilgiyarın yani yapay zekanın, insanlık için ne tür tehditler oluşturabileceği analiz edilecek. Bu araştırma kapsamında; Cambridge Üniversitesi'nde, ileri düzeyde yapay zekanın olası tehlikelerini ortaya koyacak çok özel bir merkez kuruluyor. Felsefe profesörü Huw Price, kozmoloji profesörü Martin Rees ve Skype'ın kurucu ortaklarından Jann Tallinn'in liderliğinde kurulan merkez, bu yıl faaliyetlerine başlayacak.

TEKNOLOJİ TEHLİKESİ

Bilim adamı John Jack Good; 'ultra zeka makinesi', bugünkü adıyla yapay zekayla ilgili 1965 yılında bir araştırma yaptı. Bu çalışmada Good, ultra zeka makinesini; kendi kendine üretebilen bir makine ve insanlığın yapabileceği en son buluş olarak tanımladı. Prof. Dr. Huw Price ise bu yüzyıl ya da sonrasında hepimizin insanlık tarihinde meydana gelecek büyük değişikliklerle karşı karşıya kalabileceğimizi vurguluyor. Price; bir süre önce John Jack Good'un 'ultra zeka makinesi' yani yapay zekanın olası etkileri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi. Price söyleşide; teknolojinin varlığımızı tehdit edecek bir boyuta geleceğini ve bu gerçeğin ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

SİNEMAYA UYARLANDI

Bu arada Arthur C. Clarke'ın bilim kurgu romanı '2001 Uzay Yolu Macerası'nda da 'HAL 9000' adlı bilgiyarın yarattığı isyan konu edilmiş ve bu hikaye yönetmen Stanley Kubrick tarafından sinemaya uyarlanmıştı. İşte Cambridge'deki araştırma merkezi de; gelecekte bu türde bir isyanın olabileceği, bilgisayarların insanların kontrolünden çıkabileceği öngörüsüne dayanılarak kuruldu.

ÖNLEM ALINMASI ŞART
Huw Price, ciddiye alınmazsa bir felakete dönüşebilecek olan yapay zekayla ilgili bu durumun gözardı edilmemesi gerektiğini, geleceğe yönelik tahminlerinin tutma ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek "Önlem alınması şart" diyor.

RİSKLERE KAYITSIZ KALAMAYIZ
Kurucular, araştırmanın gerekçesini şöyle ifade ediyor: "Gelecekte yapay zeka ve bilgisayarlar hayatı tehdit edecek. Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceğine dair bilgiye sahip değiliz. Bu konuyu incelemek üzere saygın bir bilimsel topluluk oluşturuyoruz."


ARKADAŞINA GÖNDER
Tüm dünya yapay zekaya hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN