Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hüzünlü ayrılıklar kalbinizi vurabilir

Ayrılık ve ciddi kayıplarla ortaya çıkan kırık kalp sendromu; özellikle kadınlarda görülüyor. Uzmanlar bunun ciddi fiziksel rahatsızlıklara neden olabileceğini söylüyor

Giriş Tarihi: 11.1.2013
Vücudun mutsuzluğa, şiddetli strese ve gerginliğe verdiği tepki anlamına gelen kırık kalp sendromu; sadece duygusal değil, ciddi anlamda fiziksel rahatsızlıklara da yol açabilmektedir. Türkiye Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER) terapistleri; göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile ortaya çıkan kırık kalp sendromunun, genellikle kadınlar üzerinde büyük etki yarattığını söylüyor.

MENOPOZ SONRASI GÖRÜLEBİLİYOR...

Menopoz sonrası kadınların zihinlerinde cinsel yaşamlarını bitirmeleri ve partnerlerinin de bu duruma sessiz kalması, kırık kalp sendromuna zemin hazırlayabiliyor.

CİNSEL SORUNLAR DA ETKEN...

Cinsellikten soğuma, cinsel baskı ve cinsel problemler; cinsel hormonlarla doğru orantılı olarak artış gösteren ve kalbi koruyan mutluluk hormonlarının az salgılanmasına neden oluyor. Bu da çarpıntı, mutsuzluk ve nefes darlığına yol açabiliyor.

KALP KRİZİYLE KARIŞIYOR...

Kırık kalp sendromunda; stres hormonları aşırı olarak salgılanır ve kalp dokusuna zarar verir. Bu rahatsızlığın belirtileri; kimi zaman göğüs ağrısı, nefes darlığı, kol ağrısı ve terleme gibi kalp krizi belirtileriyle benzerlik gösterebilir.

BİR TERAPİSTE BAŞVURMAK GEREK
Kırık kalp sendromunun belirtileri olan cinsel yaşamdan zevk almama ya da ayrılık sonrası depresyonuna çok dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer bir kadın cinsel hazzını kaybettiğini ya da ayrılık sonrası depresyona girdiğini hissediyorsa, bir an önce kendine en yakın terapistten yardım alması gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hüzünlü ayrılıklar kalbinizi vurabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN