Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karın beyaz rengine aldanmayın

Prof. Dr. Yonca Tabak uyarıyor: Soğuk hava mikrobu öldürmez. Ayrıca kar sanıldığı gibi temiz değildir; bu nedenle yemeyin!

Giriş Tarihi: 13.1.2013
Tüm yurtta etkili olan kar yağışının mikropları öldüreceği ve kar yemenin bağışıklık sisteminin direncini arttıracağı inancı yaygındır. Ancak uzmanlar bu görüşün doğru olmadığını belirtiyorlar. Prof. Dr. Yonca Tabak; kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığındaki düşüşün, bazı mikropların yaşam alanlarını kısıtladığını, ancak bunun tüm mikropların yok olduğu anlamına gelmediğini söyledi. Tabak şu uyarılarda bulundu:

MİKROP ÇOK YAŞAR

Yapılan çalışmalar; soğuk ve kuru havanın grip virüsünün yaşam süresini uzattığını ve havada daha uzun süre kaldığını gösteriyor. Kar ve soğuk hava grip virüsünün yayılması için en elverişli hava koşullarının oluşmasını sağlar.

KAR MİKROP BARINDIRIR

Kar, beyaz rengi gibi temiz değildir. Özellikle büyük şehirlerde hava kirliliği, atıklar ve daha pek çok etken, yağan kar ile birleşir. Kar yemek mikropları bilerek vücudunuza almanız anlamına gelir.

KAT KAT GİYİNİN

Karlı havada üst üste giyinin. Böylece kıyafet katları arasında hava geçişi sağlanır ve kalın tek bir kat giyilmesinden daha sağlıklıdır. Yünlü giysileri, pamuklu kıyafetlerin üzerine giyin.

ANTİOKSİDAN ALMALISINIZ
Özellikle kış aylarında soğuk ve kar ile zayıflayan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir. D Vitamini, Omega 3 takviyesi alın ve bol su tüketin. Ayrıca bol meyve sebze, tavuk, balık, kırmızı et ve tahıldan oluşan beslenme düzeni antioksidan düzeyini artırarak kışın daha iyi geçmesini sağlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karın beyaz rengine aldanmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN