Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rahminden futbol topu büyüklüğünde çıkarıldı

Giriş Tarihi: 17.1.2013 17:46 Güncelleme Tarihi: 17.1.2013 17:57

Düzce'de rahminde futbol topu büyüklüğünde bulunan hasta, kapalı yöntemiyle () sağlığına kavuştu.

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Yavuzcan, F.G'nin (47) şiddetli kanama ve karın ağrısı şikayetiyle kendilerine başvurduğunu, hastanın rahminin ''futbol topu'' gibi büyüdüğünü belirlediklerini söyledi.

Hastanın vücut kitle indeksinin yüksek olması ve bir an önce gündelik yaşama dönmesi için ı k yöntemle yapmaya karar verdiklerini anlatan Yavuzcan, hastanın rahminden 750 gram ağırlığında çıkardıklarını dile getirdi. ''Dünyada sayılı birkaç hastanede bu tür ameliyatlar yapılıyor, ülkemizde de aynı zorlukta gerçekleştirilen ameliyat, DÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda yapıldı'' diyen Yavuzcan, şunları kaydetti:

''Amerika'da miyom hastalığı nedeniyle yapılan rahmin alınması ameliyatlarının yaklaşık yüzde 75'i açık yöntemle yapılır. Bu yöntemde hastanın cildi yaklaşık 14-18 santimetre uzunluğunda kesilmektedir. Hastalar büyük ameliyat kesisi ve dikişlerin iyileşme sürecindeki problemler nedeniyle ameliyat sonrası zorlu bir dönem geçirmektedir. Dikiş yerlerinde ağrı, normal günlük aktiviteye hemen dönememe ya da uzun süre hastanede yatma gibi sorunlar yaşayabilmektedir. Bu amaçla hastanemizde de uygulandığı şekilde hastalar karnın içine yaklaşık bir santimetre çapında ufak kamera konularak kapalı sistemle ameliyat edilmektedir.''

8 santimetreden büyük tümörlerin laparoskopik tedaviyle alınmasının zor olduğuna dikkati çeken Yavuzcan, 500 gramın üzerindeki ağırlığa sahip tümörlerde kapalı sistem ameliyatların tıp dünyasında başarı kabul edildiğini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rahminden futbol topu büyüklüğünde tümör çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN