Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rahat bir uyku çekme zamanı

Giriş Tarihi: 19.1.2013

Her yaşta görülebilen uykusuzluk sorunu, basit önlemlerle çözülebiliyor. Hep aynı saatte yatmak ve daha az kahve içmek, bu önlemlerden birkaçı

Amerikalı ünlü psikolog Michael Breus, yaş aralıklarına göre uyku sorununun nedenlerini şöyle sıralıyor:
20'LER: Hareketli ve düzensiz yaşam tarzı, uykuyu olumsuz etkiler. Bu durumu telafi etmek için ışık ve ses olmayan ortamlarda uyumaya özen gösterin.
30'LAR: İş ve çocuklar arasında mekik dokumaktan yorulduysanız, her gün aynı saatte yatarak vücudunuzun dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Yatmadan önce, son bir saat teknolojik cihazlardan uzak durmalısınız.
40'LAR: Menopoz öncesi azalan hormon seviyesi uyku sorunu yaşamanıza neden olur. Doğum kontrol hapı içmeyi deneyebilir, kahve tüketimini azaltabilirsiniz. Akşam yemeğinden bir saat sonra meyveli mısır gevreği yemek, çabuk uyumanıza yardımcı olur.
50'LER: Geceleri terlememek için hafif kıyafetlerle yatmalı ve baş ucunuzda pervane bulundurmalısınız. Yine de sıcak basıyorsa, derin nefes almayı deneyin. (InStyle)

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Günlük 800 miligram kalsiyum ve 400 miligram magnezyum tüketimi vücudu uykuya teşvik eder.
Cevizde bulunan melatonin, vücudun doğal uyku ritmini ve uykusuzluğu düzene sokuyor. Böylece daha derin bir uyku çekebiliyorsunuz.
Kediotu kökü, beyinde uykuyu tetikleyen GABA sinirlerini harekete geçirir. Bu bitkiyi kullanmadan önce dok
torunuza başvurmalısınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rahat bir uyku çekme zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN