Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile başa çıkmak mümkün

nöbetlerine eşlik eden çarpıntı, aşırı terleme ve bulantı gibi belirtilerle ortaya çıkan , son yılların en yaygın rahatsızlıkları arasında. Hastaların yaşamını alt üst edebilen bu , doğru tanı ve yöntemleri ile kontrol altına alınabiliyor.

Giriş Tarihi: 20.1.2013 10:04
Uz. Dr. Mehmet Güdük, panik atağın tek başına bir olmadığını söyledi. Güdük, " birçok psikiyatrik hastalığın dışında; tiroid bozuklukları, kan şekerinin düşmesi, kalp ve akciğer rahatsızlıkları, beyin tümörleri, epilepsi, kansızlık, çeşitli enfeksiyonlar, vitamin eksiklikleri, aşırı kafein tüketimi ve bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Panik atak tek başına bir hastalık değil, birçok psikiyatrik veya fiziksel rahatsızlığın belirtisidir" dedi.

Çarpıntı, kalp atışlarını duyumsama, kalp hızında artış olması, terleme, titreme, nefes darlığı, boğulma hissi, soluk kesilmesi, göğüste ağrı, sıkıntı, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, bayılma hissi, olayları ve çevreyi bir sis perdesinin gerisinden bulanık algılama, kendine yabancılaşma, uyuşma ve karıncalanma, üşüme, ürperme, ateş basması, kontrolü yitirme, çıldırma ya da ölüm korkusu panik atak sırasında ortaya çıkan belirtiler arasında. Panik atakta bu belirtilerin en az dört tanesi görülüyor.

KENDİNİZİ RAHAT HİSSETTİĞİNİZ BİR YERDE HAYAL EDİN

Panik atak esnasında, öncelikle kişinin uygun bir yere oturması gerektiğini belirten Dr. Güdük, yapılması gerekenleri şöyle özetledi: "Burundan yavaşça nefes alınıp, 5 saniye tutulduktan sonra, yavaşça dudaklar büzülerek nefes verilmelidir. Kişi kendini rahat hissettiği bir anını gözünde canlandırarak, dikkatini burada toplamalıdır. Çevredeki ayrıntılara odaklanmaya çalışılmalıdır. Panik atak nöbeti yaşadığını düşünenler korkacak bir şey olmadığını ve bu durumun birazdan geçeceğini içinden tekrarlamalıdır.

PANİK ATAK HASTALARINA ÖNERİLER

• Panik atak kesinlikle kontrol altına alınabilir. Umutsuzluk ve karamsarlıktan kaçınılmalıdır.
• Panik atak başka hastalıkların habercisi olabilir. Mutlaka psikiyatriste başvurulmalıdır.
• Psikiyatrist ve psikoloğun önerilerine uyulmalı, leri eksiksiz uygulanmalıdır.
• Kişi yakınlarının da panik atak hakkında bilgilenmesini sağlamalıdır.
• Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Aşırı yemekten ve uzun süreli açlıktan kaçınılmalıdır. Kahve, çay, asitli, gazlı içeceklerden ve enerji içeceklerinden uzak durulmalıdır.
• Sağlıklı ve nitelikli uyku için önlemler alınmalıdır.
• Düzenli spor ve yürüyüş yapılmalıdır.
• Nefes ve gevşeme egzersizleri, günlük alışkanlık haline getirilmelidir.
• Hobilere, keyif alınan aktivitelere ve sosyal-kültürel etkinliklere daha fazla zaman ayrılmalıdır.
• Sağlıklı bir cinsel yaşamın, sağlıklı bir ruhsal durum için önemli olduğunu unutulmamalıdır.
• Panik atak, biyolojik ve psikolojik nedenlere bağlı tıbbi bir durumdur. Zafiyet, doğaüstü güçler veya inanç eksikliği ile ilgisi yoktur. Ruh sağlığı alanında uzman olmayan kişilerden ve yöntemlerden uzak durulmalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Panik atak ile başa çıkmak mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN