Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilgisayar yorgunu gözler için

Giriş Tarihi: 21.1.2013
20 yaşındaki kızım sürekli bilgisayar önünde ders çalışıyor ve hep gözleri ağrıyor. Bu sorundan kurtulması için ona ne önerirsiniz? L.B./İstanbul

Sürekli bilgisayar kullanılıyorsa; gözlerde yorgunluk, yanma, kaşıntı, kuruluk, bulanık görme, ışığa hassasiyet ile baş-boyun ağrıları yaşanabilir. Öncelikle kızınız mutlaka bir göz hekimine muayene olsun.

GÖZÜ SIK SIK KIRPIN
Bunun dışında bilgisayar ekranı gözlerden yaklaşık bir kol boyu uzaklıkta olmalıdır. Ekranın en üst kısmı göz hizanıza gelmelidir. Bu şekilde çok hafif aşağıya doğru bakıldığında; boyun daha az ağrıyacaktır. Ekrandan yansıyan ışıkların azaltılması için masa lambası direkt ekrana yansıtılmamalı. Ayrıca sık aralıklarla ekrandan uzak bir noktaya bakarak gözlerin rahatlatılması da gerekir. Her saat başı, bilgisayar ekranının önünden kalkarak hareket edilmeli veya gözler birkaç dakika kapatılmadır. Gözleri sık sık kırpmak da kurumasını önleyecektir.

***
Sertleşme sorunu ve kalp krizi

Ereksiyon sorunu gibi cinsel problemler sadece psikolojik kökenli midir, yoksa bunun altında yatan başka nedenler var mıdır? H.F./Zonguldak

Son dönemde, 90 binden fazla hastanın verilerini inceleyen yeni bir çalışmaya göre; erkeklerde sertleşme sorunu, kalp krizi için tek başına risk kabul edilmeye başlandı. Buna göre performansla ilgili sorunlar; kalp krizi riskini yüzde 62, beyin-damar problemlerini ise yüzde 40 artırıyor. Üstelik bu risk gençlerde daha da yüksek! Dolayısıyla cinsel problemleri sadece psikolojik olarak görmeyin. Cinsel fonksiyonlar genel sağlığın bir barometresidir. Altta yatan tüm organik, psikolojik ve sosyal nedenler araştırılıp uygun bir tedavinin yapılması gerekir.

***
Aşırı kıllanmanın nedeni

Altı aydır yüzümde aşırı kıllanma var. Adet düzensizliği de yaşıyorum. Bu neden kaynaklanır? M.G./İzmit

Aşırı kıllanma özellikle erkek tipi yani yüz, göğüs ve sırt gibi bölgelerde oluşuyorsa; hirsuitizm olarak bilinir. Bu durum çoğu zaman androjen hormonlarının fazlalığında görülür. Örneğin adet düzensizliği yaratan polikistik over sendromunda; aşırı kıllanma ve androjen artışı görülebilir. Vakit kaybetmeden uzmana danışın. Hekiminiz aşırı kıllanmaya eşlik eden hormon dengesizliği, obezite, akne, yumurtalık kistleri, insülin direnci gibi diğer belirtilerle birlikte, şikayetinizin neden kaynaklandığnı araştıracak ve ona göre tedavi uygulayacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgisayar yorgunu gözler için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN