Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Estetik cerrah buzdağının sadece tepesini tıraşlar!

Varis tedavisini en iyi kim yapar? Prof. Dr. Murat Aksoy, damar cerrahının orkestra şefi olması gerektiğini belirtip "Sadece estetik cerrah tedavi ederse, buzdağının yalnızca tepesi tıraşlanır; varis tekrarlar, alttaki sorun büyür" diyor

Giriş Tarihi: 21.1.2013
Liv Hospital'dan Damar Cerrahı Prof. Dr. Murat Aksoy; varis tedavisinde kafakarıştıran sorulara yanıt verdi:
Varis tedavisini kimler yapmalı?
Varis tedavisi, her alanda olduğu gibi konunun her aşamasına hakim kişiler tarafından yapılmalı. Elbette bu aşamalarda damar cerrahisi bilgisine, estetik girişimler konusunda bilgiye ve girişimsel radyoloji eğitimine ihtiyaç var. Bu üç alana hakim olan hekimler tedaviyi üstlenmeli.
Estetik cerrah varis tedavisi yaparsa ne olur?
Varisin sadece estetik yönüyle ilgilenmek, varisin tekrar etme olasılığını artırır. Birçok varis olgusunun temelinde; yüzeysel toplardamarlardaki kapakçıkların yetersizliği yatmaktadır. Bu yetersizlik ortadan kaldırılmadan yapılan işlemlerde başarısızlık kaçınılmazdır. Estetik cerrah doğru yönlendirmeleri yaptıktan sonra işin estetik yönüyle ilgilenecektir. Aksi halde buzdağının sadece üst kısmı görülür ve tepesi tıraşlanır.

VARİS ÖLÜMCÜL DEĞİLDİR

Kalp-damar cerrahı varis tedavisi yapabilir mi?
İster kalp-damar cerrahı, ister genel cerrah, ister estetik cerrah olsun; hastalığın tüm yönlerini bilen hekimlerle istenen başarı yakalanabilir. Cerrah tanı aşamasında ultrasonografiyi kendi kullanabiliyorsa, operasyonu yapabiliyorsa, varisin estetik yönüne de hakimse ve bir komplikasyon ile karşılaşıldığında hastanın zarar görmesini engelleyebiliyorsa; varis ile uğraşmalıdır.
Varis ölümcül olabilir mi?
Varis ölümcül değildir; sadece kişinin hayat kalitesini bozar. Ölümcül komplikasyonları açısından değerlendirildiğinde; damarların içinde pıhtı oluşma riski varisi olan kişilerde iki-üç kat daha fazladır. Bu konuda gerekli tedbirler alınmalıdır. Örneğin pıhtı oluşma riskinin daha yüksek olduğu ameliyat dönemleri, uzun süreli yatak istirahatı veya uzun süreli seyahatlerde alınması gereken tedbirler, varissiz kişilere göre biraz daha özenli olmalıdır.

RENKLİ DOPPLER ŞART

Bir varise bakar bakmaz; iç varis mi, yoksa dış varis mi olduğu anlaşılabilir mi?
Hayır, anlaşılmaz. İç varis; kasların içinde yer alan derin toplardamarların yetersizliğidir. Dış varis ise yüzeysel toplardamardaki yetersizliktir. Sorunun hangisinde olduğunu anlayabilmemiz için renkli doppler ultrasonografi çekmek gerekir. Doppler çekilirken hastanın tedavi planlaması da yapılmalıdır. Cerrah çoğunlukla doppleri yaparken, kafasında ameliyatı bitirir çünkü kaçağın nerede olduğunu anlar.
Bütün varisler aynı şekilde mi tedavi edilir?
Hayır, edilmez. Öncelikle toplardamarlardaki yetersizlik düzeyi belirlenir ve buna göre bir tedavi planlanır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Estetik cerrah buzdağının sadece tepesini tıraşlar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN