Anneden miras kalan varis tekrarlar

Giriş Tarihi: 23.1.2013

Prof. Dr. Murat Aksoy; operasyon sırasında sorunlu bölgenin düzeltildiğini ancak hastanın genetiğinin değiştirilemediğini belirterek "Varisler genetik kökenliyse, tekrarlayabilir" diyor

Liv Hospital Damar Cerrahı Prof. Dr. Murat Aksoy, varislerle ilgili bilgiler verdi:
Varis hangi durumlarda tekrar ediyor?
İlk yapılan girişim yetersizse, varis tekrar eder. Hastada genetik yük varsa, yani mesela annesinde varis görülmüşse; tekrar etme riski yine yüksektir. Girişim sırasında yapılan işler sadece ortaya çıkan tabloyu düzeltir; hastanın genetiğini değiştirmez. Hasta operasyon sonrası gerekli önlemleri almıyorsa tekrar edebilir. Örneğin; bende varis yok ama çok uzun süren bir ameliyata gireceğim yani çok uzun süre ayakta kalacağım zaman, dizaltı varis çorabı giyiyorum. Hasta da iyileşmiş olduğunu düşünse bile, günü sürekli ayakta geçirecekse veya sürekli oturacaksa; varis çorabı giymeli, arada kalkıp yürümeli, kısa topuklu ayakkabılar tercih etmeli. Bu önlemlerle tekrarlama riskini azaltabilir.
Ofis yaşamı varislere neden oluyor mu?
Elbette! Çünkü modern ve yeni çağda hepimiz daha fazla oturuyoruz ve masa başında, fazla hareket etmeden çalışıyoruz. Bu durum bacaklarımızdaki toplardamarların içinde daha fazla kanın birikmesine neden oluyor ve varis ihtimalini artırıyor. Kan, damarların içinde birikmeye başladığı ve akışı yavaşladığı zaman; içindeki hücreler damar duvarına yapışıyor ve damarda reaksiyona neden oluyor.

HASTANIN BEKLENTİSİ

Varis ağrı yaparsa ameliyat edilmeli mi?
Hastanın hayat kalitesini bozan ağrının varise bağlı olduğu tespit edilirse; ameliyat uygun bir seçenek olacaktır. Varise bağlı ayak yarası yani ülser geçirmiş olan ve ülseri iyileşmiş olan hastalarda da, ülserin nüksetmesini önlemek amacı ile girişim gereklidir.
Varis ameliyatında yapılan hatalar neler?
Hatalar ameliyata girilmeden yapılıyor. Cerrah ameliyatı doppler aşamasında kafasında bitirmeli. Burada hata yapıyorsa, tedaviye yansır. Hasta da beklentisini tam anlamıyla anlatmalı. Sorun ağrıyla ilgiliyse, bunu ön plana çıkarmalı. Estetik nedenle gelip ağrıyı ön plana çıkaran hastada, sonuç istediği gibi olmayabilir çünkü cerrah estetik yönü ikinci plana bırakılabilir.

KİMLER RİSK ALTINDA?
Ailesinde varis hastalığı bulunanlar
Kronik öksürüğü olanlar
Kabızlık sorunu yaşayanlar
Kadınlar
Hamileler
Kilolular
İleri yaşta olanlar
Uzun süre ayakta kalanlar veya uzun süre oturanlar
Yüksek topuklu giyenler
Dar kıyafetler tercih edenler
Hormon tedavisi alanlar


ARKADAŞINA GÖNDER
Anneden miras kalan varis tekrarlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN