larda ya bağlı riski artıyor

Bilim adamlarınca yapılan çalışma, son 60 yılda kullanım alışkanlıklarının değişmesiyle, larda sigaraya bağlı riskinin arttığını ortaya koydu.

Giriş Tarihi: 24.1.2013 15:54

New England dergisinde yayınlanan araştırmada, bilim adamları ABD'de 2 milyondan fazla ın verilerini inceledi. Buna göre, 1950-1960 dönemlerinde ya başlayan kadınlarda ne yakalanma riski hiç sigara içmeyenlere göre 3 kat daha fazla.

Araştırmacılar, 2000-2010 yılları arasında verilerini incelediği kadınlarda ise kansere yakalanma riskinin hiç içmeyenlere göre 25 kat arttığı bulgusuna ulaştı. Bilim adamları, bu sonuçlarla kadınların, sigaraya bağlı gerçekleşen lerde erkeklerin oranına ulaştığını belirtti.

Araştırmanın liderliğini yapan Dr. Michael Thun, son 10 yıllarda kadınlar arasında artan sigara içme oranının sağlık açısından büyük risk oluşturduğunu kaydetti.

Oxford Üniversitesi'nden Prof. Richard Peto ise kadınların erkekler gibi sigara içmesi halinde erkekler gibi öleceğini ifade etti. 1980'lerde erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada da aynı bulgulara ulaşılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlarda sigaraya bağlı ölüm riski artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN