Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tedavisinde yeni gelişme

Giriş Tarihi: 25.1.2013 16:29 Güncelleme Tarihi: 25.1.2013 16:32

'de Türk hekimin başkanlığındaki uluslararası ekibi, yaygın ların (beyni çevreleyen zarda oluşan tümör cinsi) genetik altyapısını çözdü.

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi ları Program Direktörü Prof. Dr. Murat Günel'in önderliğindeki uluslararası araştırma ekibinin, en sık görülen beyin tümör türü olan lar üzerindeki araştırması Science dergisinde yayımlandı.

Araştırma sonuçlarına göre, meninjiyomların hemen hemen hepsinin genetik altyapısı, sadece beş gendeki düzensizliklerle açıklanabiliyor. Yalnızca cerrahi olarak tedavi edilebilen meninjiyomların genomik profilleri ile beyindeki yerleşimlerinin bilinmesi, bu tümörler için ilk kez kişiselleştirilmiş tıbbi tedavilerin geliştirilebilmesini olanaklı kılıyor.

Araştırma ekibinin başında bulunan beyin cerrahisi Nixdorff-German kürsü başkanı ve aynı zamanda genetik ve nörobilim profesörü olan Murat Günel, ''Bu genlerdeki bozukluklar tümörün beynin hangi bölgesinde çıkacağını belirliyor ve kişiye özel tedavilere imkan sağlıyor'' diye konuştu. Prof. Günel, 300 meninjiyom örneği üzerinde gen analizi yaptıklarını ve hastalığın kökenleri ile tedavisine yönelik ön bilgiler sunan dört yeni genetik şüphe belirlediklerini ifade ederek, hangi genin mutasyon taşıdığına göre tümörün beyinde değişik bir bölgeye yerleştiğini ve bunun da tümörlerin habisleşme potansiyellerini belirlediği bilgisini aktardı.

KİŞİYE ÖZEL İLAÇ TEDAVİLERİ

Özellikle nüks eden ya da diğer dokulara yayılan meninjiyomlar ile cerrahi olarak yüksek risk taşıyan hastalarda, NF2 (neurofibromin 2) dışındaki genlerde görülen mutasyonlara yönelik ilaç tedavilerinin artık mümkün hale geldiğinin altını çizen Günel, bu konudaki açıklamalarına şu bilgileri ekledi:

''Kişiye özel ilaç tedavileri, genellikle iyi huylu olan bu tümörlerin ilerlemesi için bir risk faktörü olan radyoterapi tedavisinin yerine artık geçebilir. Bu yaklaşımların daha kötü huylu tümörlere uygulanması da olanak dahilindedir.''

BEYİN TÜMÖRLERİNİN OLUŞMA SEBEBİ HALA NET DEĞİL

Beyin tümörlerinin ortaya çıkmasında hem aileden gelen genlerin, daha da önemlisi hücre seviyesinde ortaya çıkan bozuklukların etkili olduğunu söyleyen Prof. Günel, anne–baba genleri yoluyla oluşan tümörlerin erken tespit edilip tedavi edilmesinin bu buluşla önünün açıldığını belirtti.

"Beyin tümörlerinin üçte biri meninjiyomlar yüzünden ortaya çıkıyor" diyen Günel, buna sebebiyet veren faktörler konusunda ise henüz net bilgilerin oluşmadığını ifade etti. ''Bu konudaki değişik teorilerden yola çıkarak, özellikle çocuk yaşta maruz kalınan radyasyonun beyin tümörü oluşumunda etkisinin olduğunu biliyoruz'' diye konuşan proje direktörü, yakın zamanda elde edilen, ancak henüz tartışmalı olan bir bulguya göre, diş röntgenlerinin de bu tümörün oluşumunda etkisi olabileceğini belirtti.

SONUÇLAR, TÜRKİYE'DEKİ HASTANELERLE PAYLAŞILDI

Beyin tümörü tedavisinde çok önemli bir gelişme kaydeden Prof. Murat Günel, bu çalışmanın başından beri Türkiye ile ortak devam ettiğini ve özellikle Acıbadem Hastanesi, Marmara ve Bahçeşehir Üniversitelerinin bu buluşa katkısının büyük olduğunun altını çizdi. Birçok tümör örneğinin bu hastanelerden geldiğini belirten Günel, bu çalışmaların sonuçlarının Türkiye'deki hastaneler ile paylaşıldığı ve Türk hastaların tedavisinde de kullanılacağı müjdesini verdi.

Öte yandan Yale Üniversitesi laboratuvarlarında yapılmasına karşın, beyin tümörleri araştırmalarının neredeyse tamamının Türklerden oluşan bir ekip ile gerçekleştirdiğini vurgulayan Prof. Murat Günel, her yaz Türkiye'den 20 civarında doktora ve daha ileri seviyedeki tıp öğrencisini kabul ettiğini ve bu şekilde söz konusu araştırmalarda Türkiye ile entegrasyon sağlandığına dikkati çekti.

ARAŞTIRMANIN FİNANSMANI

Beyin tümörleri araştırmalarının çok pahalı çalışmalar olduğuna ve yeni buluşların elde edilmesi için maddi desteğin önemine değinen Prof. Günel, meninjiyom tümörünün gen haritasının çıkarılmasını ve kişisel tedavi yöntemine imkan sağlayan bütçenin tamamının Türkiye'deki iki vakıftan geldiği bilgisini paylaştı.

Projeye yardım sağlayan Mehmet Kutman ve Gregory M. Kiez vakıflarına teşekkürlerini ileten Günel, Gregory M. Kiez'in de aynı hastalıktan dolayı vefat ettiğini, adına kurulan vakıfın da katkıları sayesinde bu hastalığın bir gün tamamen çaresinin bulunacağına inandığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyin tümörü tedavisinde yeni gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN