Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sporsuz yaşam pankreas kanseri riskini artırıyor

Giriş Tarihi: 25.1.2013

Pankreas kanserine neden olan çevresel faktörlere karşı, günlük yaşamda basit önlemler almak mümkün. Sigarayı bırakmak, düzenli spor yapmak ve sebze-meyve ağırlıklı beslenmek bu önlemlerden birkaçı

Tüm dünyada en sık görülen kanser türleri arasında yer alan pankreas kanseri; Amerika'da en çok ölüme sebebiyet veren dördüncü kanser türü. Amerika'da pankreas kanserli hasta sayısı 60 bine ulaşırken, bu hastaların 45-50 bininin 1.5 yıllık süreçte kaybedildiği biliniyor. Avrupa'da ise pankreas kanseri nedeniyle her yıl 50 bin kişi yaşamını yitiriyor.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER ETKİLİ
Sağ kalma oranının çok düşük olduğu bu hastalığa, genel olarak çevresel faktörler neden olur. Çevresel toksinler, vücutta DNA kırılmalarına neden olarak hücre çoğalmasını artırır, bu da kansere zemin hazırlar. Pankreas iltihabı, şeker hastalığı, bazı mide hastalıkları, kanseri tetiklemektedir. Dengesiz beslenmek; sert alkol, kırmızı et, şarküteri ürünleri ve konserveleri aşırı tüketmek de kanser riskini artıran faktörlerden bazılarıdır. Ayrıca, radyasyona maruz kalmak, sigara içmek ve spor yapmamak da kanser riskini artırır.

ANİ DİYABETE DİKKAT!
Pankreas kanseri, çoğunlukla geç evrede farkedilir. Hastaların genellikle hastanelere geç başvurması ve doktorların gereken tetkikleri zamanında yapamaması; bunun başlıca nedenleridir. Hastalığın en sık görülen belirtileri arasında; karın ağrısı, sarılık, iştahın artması ve bel ağrısı yer alır. Ciltte doku bozuklukları, derin yaralar, damar tıkanıklıkları ve aniden ortaya çıkan diyabet de şüphelenilmesi gereken belirtiler arasındadır. Hastalığın teşhisi için; bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi çekilmelidir. En önemlisi ise ince iğne aspirasyon biyopsisidir. Ultrasonografi; iki santimetreye kadar olan tümörleri gösteren bir yöntemdir. Tomografi ise tüm batını ve şüpheli lenf nod'larını göstermede ultrasonografiden daha iyidir.


ARKADAŞINA GÖNDER
Sporsuz yaşam pankreas kanseri riskini artırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN