Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yle ilgili önemli buluş

Giriş Tarihi: 30.1.2013 14:16

Çinlilerde yaygın biçimde görülen genetik bir varyasyonun, bu toplumun bazı üyelerinin ni neden ağır geçirdiklerinin açıklanmasına yardımcı olabileceği bildirildi.

İngiliz ve Çinli araştırmacılar, 2009-2010 arasında ında Pekin'deki bir hastaneye kaldırılan 83 hasta üzerinde inceleme yaptı. Domuz gribi hastalarından, zatürre, solunum sıkıntısı veya böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar geçirenlerin yüzde 65'inde, hastalığın hafif seyrettiği, hastaların ise sadece yüzde 25'inde söz konusu un görüldüğü belirtildi.

Araştırmanın yazarlarından, Oxford'daki Weatherall Moleküler Tıp Enstitüsü'nün yöneticisi Andrew McMichael, bu genetik varyasyonuna sahip kişilerin diğerlerinden daha erken ve yoğun biçimde tedavi edilmeleri gerektiğini, enfeksiyonun ardından ağır hasta olma ihtimallerinin 5 ila 6 kat daha fazla olduğunu kaydetti.

Andrew McMichael, bu genetik varyasyonunun, insanların, dang humması, SARS ve diğer grip türleri dahil olmak üzere diğer hastalıklara yakalandıklarında da hastalığı daha ağır geçirmelerine neden olabileceğini, iyileşmeleri halinde ise daha iyi bir bağışıklık sağlayabileceğini belirtti. Araştırmanın sonuçları bugün Nature Communications dergisinin internet sayfasında yayımlandı.

Söz konusu genetik varyasyona Kafkasyalıların yüzde birinden azının, Çinlilerin ise yüzde 25'inin sahip olduğu, varyasyonun Japonlar ve Koreliler arasında da yaygın olduğu biliniyor.

Genetik varyasyon, genetikte toplum içinde ya da toplumlar arasında ortaya çıkabilen, tür içerisinde veya genin değişik biçimlerinde gözlemlenen farklılıklar olarak tanımlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domuz gribiyle ilgili önemli buluş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN