Sağlık Bakanlığı'ndan iyi haber

'nde tedavisi gören çocukların su çiçeği tehlikesi için yapılan IVIG çağrısına Sağlık Bakanlığı'ndan sevindirici haber geldi.

Giriş Tarihi: 31.1.2013 14:15 Güncelleme Tarihi: 31.1.2013 14:35

Sağlık Bakanlığı'nın bilim komisyonunda yapılan görüşmelerin ardından, çocuklara IVIG kullanılma onayı verildiği açıklandı. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İlaç Temini Dairesi'nden yapılan açıklamada, ''nden yapılan endikasyon dışı formlar tarafımıza ulaşmıştır. Tedavi gören 11 çocuk için IVIG onayı verilerek, ilaç kullandırılmıştır' denildi.

Çapa Onkoloji Enstitüsü'nde bir li çocuğun su çiçeği olmasının ardından, tedavi gören diğer çocukların da risk altında olduğu vurgulanmıştı. Risk altındaki çocukların acil olarak Intravenous immunoglobulin (IVIG) yapılması isteğine çok kısa süre içinde onay verildi.

IVIG HAKKINDA

IVIG, bazı hastalıklarda hastanın toplardamarına serum içerisinde hazır antikor verilmesi tedavi yöntemini tanımlıyor. Hastaya verilen hazır antikorlar, kan bağışında bulunanların kanlarından elde ediliyor. Bu antikorlar en fazla 3 ay süreyle koruyucu etki gösteriyorlar.Türkiye'de gönüllü kan veren kişinin yetersiz olması nedeniyle üretilemeyen IVIG, sadece yurt dışından temin edilebiliyor. Oldukça pahalı olan bu ilaç, ancak belli koşullarda mor reçete ve endikasyon dışı form doldurulup Sağlık Bakanlığı'nın onayı ile kullanılabiliyor. Endikasyon dışı form doldurulup, Sağlık Bakanlığı'ndan onaylanan IVIG'in, 72 saat içinde çocuklara verilmesi gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Bakanlığı'ndan iyi haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN