Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sünnet estetiği aşk hayatını kurtarır!

Prof. Dr. Abdurrahman Önen: Penisteki doğumsal kusurlar sünnet sırasında düzeltilebilir. Bu, çocuğun gelecekte cinsel hayatında sorun yaşamasını engeller. Ancak kuralların çiğnendiği toplu sünnet törenlerinden kaçınılmalıdır

Giriş Tarihi: 5.2.2013
Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Önen, sünnetin çocuğun gelecekteki yaşamını nasıl etkileyeceği hakkında bilgiler verdi:
Sünnet; gelecekte çocuğun ruh ve beden sağlığını yakından ilgilendiren cerrahi bir girişimdir. Hâlâ çoğunlukla tıp doktoru olmayan 'sünnetçiler' tarafından yapılmaktadır. Hiçbir cerrahi işlem basit değildir ve hatta bazen çok daha karmaşık hale gelebilir. Bu nedenle sünnet de; küçümsenmeden, cerrahi ilkelerinden ödün verilmeden yapılmalıdır. Çünkü uygun cerrahi ile yapılmayan sünnet, çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Eğlence için sınırsız masraf yapmak yerine, bu işlem penis cerrahisi konusunda uzman bir kişiye yaptırılmalıdır.

AİLELER ÖNEMSEMİYOR!

Cinsel organda ortaya çıkan birtakım şekil bozuklukları, sünnetçiler tarafından yapılan yanlış sünnetin sonucunda oluşur. Bu estetik sorunlar, ileride kişinin cinsel hayatını olumsuz yönde etkiler.
Sünnet sırasındaki cinsel organ estetiği, bazen aileler tarafından önemsenmez. Ancak sünnet, yalnızca geleneksel yönü ile değil; çocuğun cinsel hayatını yakından ilgilendireceği için estetik boyutu ile de ele alınmalıdır. Doktor, sünnet öncesinde çocuğun cinsel organında herhangi bir doğumsal sorun bulunup bulunmadığına bakarak gerektiğinde penis düzeltici işlemler planlayabilir. Penisteki eğrilikler düzeltilebilir ve doğumsal olarak genital bölge dokusu içinde gömülü duran penisler de sünnet sırasında dışarı doğru çıkarılarak penis boyu uzatılabilir.

ÇOCUK DOĞRU BİLGİLENDİRİLMELİDİR
Sünnet 6 yaşından sonra yapılacaksa; çocuğun sünnet olmak istediği yaş kaale alınmalı. Aileler bu konuda diretmemeli. İlköğretim çağındaki çocuklar, okul tuvaletlerinde birbirlerinin cinsel organlarını kıyaslayabilir. Bu durumda sünnetsiz çocuk, kendi cinsel organının niye farklı olduğunu sorgulamaya başlar. Ebeveynler, sünnet konusunda çocuğu doğru bilgilendirmelidir.

LOKAL ANESTEZİ İLE YAPILMAMALI
Sünnet her mevsimde yapılabilir ancak en çok tercih edilen zaman aralığı; sonbahar, kış ve ilkbahar aylarıdır. Özellikle tatil ve dinlenme dönemi olan yaz aylarında hem aile, hem de çocuklar için çok tercih edilmez. Okul dönemi çocuklarda, sömestir tatili sünnet için en uygun dönemlerden biridir. Çünkü soğuk hava nedeniyle ev dışı aktiviteler kısıtlıdır. Böylece çocuk, rahat bir sünnet sonrası dönem geçirir.
Dünyada birçok ülkede lokal anestezi ile sünnet yapılması tıbbi hata olarak kabul edilmektedir. Sünnet genel anestezi ile yapılmalıdır.


ARKADAŞINA GÖNDER
Sünnet estetiği aşk hayatını kurtarır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN