Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her yıl 120 kız çocuğu vajinasız doğuyor

Ailelerin saklaması nedeniyle yetişkin olduğunda çocuğun hayatını kabusa çeviren vajina yokluğu, tedavisi olan bir hastalık. Prof. Dr. Abdurrahman Önen, sorunun ameliyatla çözülebileceğini söylüyor

Giriş Tarihi: 7.2.2013
Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Önen; doğuştan vajinası olmayan kız çocuklarının tedavisi hakkında bilgi verdi:
Yılda yaklaşık 120 kız çocuğu vajinasız olarak doğuyor. Anne karnında çocuğun cinsel organlarını belirleyen, genetik yapısıdır. Doğumsal bir hastalık olan vajina yokluğu; yaklaşık 3 bin ila 5 bin kız çocuğundan birinde görülüyor.
Bu bozukluklar, iç genital yapıların oluşumunu sağlayan ve Müller kanalı adı verilen yapının gelişmemesi sonucu ortaya çıkar.
Genital anatomi ve cinsel gelişim bozuklukları konusunda uzman ve deneyimli olan çocuk cerrahisi ve çocuk ürolojisi uzmanları, bebeklik döneminde yaptıkları muayene ile vajina yokluğunu rahatlıkla anlayabilirler.

GEBE KALAMAZ
Vajinası oluşmadan doğan kız çocukları; cinsel ilişkiye giremez ve diğer genital organları normal olsa bile gebe kalamazlar.
Vajina yokluğu şüphesi olan çocuklarda önce kromozom analizi yapılıp, cinsiyet olarak normal olup olmadıkları araştırılmalıdır. Farklı bir anormallik durumunda; vajinanın olması gerektiği yerde, hafif deri çöküntüsü vardır ya da vajina çok küçük ve derin değildir. Cinsiyetin belirlenmesinin ardından; laparoskopi yöntemi ile rahim ve yumurtalıkların oluşmuş olup olmadıklarına bakılmalıdır.

REGL OLMADAN YAPILMALIDIR
Günümüzde artık bu sorunu olan hastalarda, aktif cinsel yaşamın başlayacağı yaşlardan önce; cinsel birleşmeye yetecek genişlikte ve derinlikte yapay bir vajina cerrahi olarak yapılabilmektedir. Cerrahi vajina düzeltme ameliyatının; bebeklik döneminde tanı konulduktan sonra, çocuk âdet görmeye başlamadan önce yapılması gerekiyor.

GEÇ KALINIRSA DEPRESYONA GİRER
Vajina yokluğu hayatın erken döneminde ameliyatla düzeltilmediğinde yani erişkin dönemde müdahale edildiğinde; fiziksel bir sorun kalmasa bile, psikolojik problemler yıllarca sürebilir. Vajina yokluğu olan kız çocuklarında; depresyon görülüir ve bu durum yıllarca sürecek psikolojik sorunlara neden olabilir.


ARKADAŞINA GÖNDER
Her yıl 120 kız çocuğu vajinasız doğuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN