Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zayıflama ameliyatı için yaş sınırı: 13

Türkiye'de obezite cerrahisi hızla artıyor. Prof. Dr. Koray Tekin'e göre; bu ameliyatlar için yaş sınırı 13'e kadar indi. Zayıflama ameliyatlarını en çok kadınlar yaptırıyor. Operasyonda en iyi sonuç ise genç erkeklerde alınıyor

Giriş Tarihi: 12.2.2013
Liv Hospital Obezite Cerrahı Prof. Dr. Koray Tekin, obezite ameliyatları hakkında önemli bilgiler verdi:
Ameliyatın ardından ilk yedi-sekiz ayda, hızlı kilo verimini takiben iştah geri geliyor. Fakat hasta çabuk doyduğu için, yine de kilo vermeye devam ediyor. Fakat bu dönem 18 ay sürüyor. Bu süreden sonra hastanın kararlı olması çok önemli. Ameliyatın çabuk doymayı sağlayıcı özelliğini kullanarak diyetine dikkat ederse, etkisi ömür boyu devam ediyor.

DİKKAT ETMEZSE KİLO ALIR

Hasta, iştahı geri geldiğinde tamamen yanlış gıdalarla beslenip düzensiz yaşam şekline, atıştırmalara dönerse; ameliyatın etkisi ikinci yıldan sonra kayboluyor ve kilo alımı oluyor. Biz bu durumda ikinci ameliyat olan 'duodanel switch'i devreye sokuyoruz. Bu ameliyatın etkisi; hasta ne yaparsa yapsın, yüzde 95 oranında, 15-20 yıl devam ediyor. Tabii bunun da bir bedeli var. 'Duodanel switch' ameliyatı olan hastanın ömür boyu bazı vitamin ve mineralleri ek olarak alması gerekiyor.
Obezite ameliyatları 18 ve 65 yaş arasında öneriliyor. 13-17 yaş grubunda ise çok deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gerekiyor. 65 yaş üzerinde, yaş ortalamasının 72 olduğu bir grup hastayla ilgili makaleler mevcut. Bizim hastalarımız arasında da 74 yaşında bir hanım var; problemsiz şekilde kilo verdi. Yaşı en küçük ameliyat ettiğim hastam da 16 yaşındaydı.

YENİDEN DOĞUYOR
Ameliyattan sonra hasta ilk altı ay içinde fazla kilosunun büyük kısmından kurtuluyor. Kişi hem sosyal anlamda, hem de sağlık anlamında çok büyük avantajlar kazanıyor. Geceleri uyku apnesi sorunu yaşayan birçok kişi bundan kurtuluyor. Yıllardır kendilerine uygun beden kıyafet bulamadığı için mağazalara girmekten çekinen kadınlar, keyifle alışveriş ortamına dönüyor. Hastanın her şeyden önce ruh hali değişiyor, kendine güveni yerine geliyor. İş hayatı düzeliyor. Şeker ve kanser hastası olma riski azalıyor. Bu arada hareket kısıtlamasından da kurtuluyor; rahatça merdiven inip çıkabiliyor, koşabiliyor, çocuğunu gezdirebiliyor. Yani yeniden doğmanın keyfini yaşıyor.

YEME ATAKLARI ARTIK OLMUYOR
Ameliyatın hemen sonrasında, ertesi sabah çekilen ilaçlı filmden sonra; hastalar, yudum yudum berrak sıvı alabiliyor. Beşinci gün çorba içiyorlar. 14'üncü gün püre, 20'nci gün balık yiyorlar. 30'uncu gün normal gıdalara geçebiliyorlar. Bu ameliyatın ardından yeme atakları olmuyor çünkü fazlasını alacak yer yok! Bu arada hasta; berrak sıvı alması gereken hafta katı gıdalar alırsa, ciddi sorunlar yaşanabilir.


ARKADAŞINA GÖNDER
Zayıflama ameliyatı için yaş sınırı: 13
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN