Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 14.2.2013 17:12

nin 2015'e kadar ni geride bırakarak da den ölümler sıralamasında ilk sırayı alabileceği bildirildi.

İngiliz ''Annals of Oncology'' dergisinde yayımlanan araştırmada, halkın yaşlanma oranı göz önüne alındığında, den ölümlerin artmaya devam edeceği belirtildi.

2009'da kanserden ölümler 1,23 milyon iken bu sayının 2013'te 1,31 milyonu bulabileceği vurgulandı. AB üyesi 27 ülkedeki verileri inceleyen araştırmacılar, bu yıl erkeklerde nden ölümlerin 2009'a göre yüzde 6 azalacağı tahmin edilse de kadınlarda yüzde 7 artabileceğine dikkati çekti.

Milano Üniversitesi'nden Carlo la Vecchia, nin bu sene kadınlarda kanserden ölümlerin ilk sırasında yer almaya devam edeceğinin ve yaklaşık 187 bin kadının bu kanser nedeniyle yaşamını yitireceğinin tahmin edildiğini (2009'da meme kanserinden 183 bin 700 kadın öldü) belirtti.

2015'ten itibaren kadınlarda akciğer kanserinden ölümün meme kanserinden ölümü geride bırakmasının beklendiğini belirten Vecchia durumun, 60'lı ve 70'li yıllarda kadınlarda tütün bağımlığının hızla artması ve bunun etkilerinin onlarca yıl sonra ''hissedilmesi'' ile açıklanabileceğini ifade etti.

Son yıllarda Avrupa'da sigara içen kadınların azalması nedeniyle 2020'den sonra kadınlarda akciğer kanserinden ölüm oranının düşebileceği kaydedildi.

Araştırmada ayrıca, İngiltere ve Polonya'da şimdiden, akciğer kanserinden ölen kadınların meme kanserinden ölenlerden daha fazla olduğu vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akciğer kanseri Avrupalı kadınları tehdit ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN