Böbreğini satmak isteyenlerin sayısı artıyor

Türk Vakfı Başkanı Timur Erk, konusunda yürüttükleri sistemli çalışmalara rağmen organlarını satmak için başvuranların sayısını azaltamadıklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 14.2.2013 17:13 Güncelleme Tarihi: 14.2.2013 17:17

Erk, yaptığı yazılı açıklamada, nın kutsal bir görev olduğunu vurguladı. Organ bağışından daha çok organ satış talebi olduğunu bildiren Erk, Türk Vakfı'nın organ bağışı konusunda bilinçlenmeye yönelik çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Timur Erk, şunları kaydetti:

''Organ bağışı konusunda son derece sistemli çalışmalar yürüterek bir bilinç yaratmayı hedeflesek de organlarını satmak için başvuranların sayısını düşüremiyoruz. Son günlerde televizyon kanallarında yayınlamaya başlayan ve organ bağışına dikkati çeken 'Beni Bağışlayın' kamu spotu, organ bağışı konusunda başvuruları arttırdı. Ancak yine de neredeyse her gün gelen 'Böbreklerimi satmak istiyorum' başvurularını azaltmadı.''

Erk, özellikle telefonla iletişim kuranların vakıf yöneticileri tarafından bilgilendirildiğini, gerekirse saatlerce ikna için uğraştıklarını ifade etti.

ORGAN SATIŞI, YASALARA GÖRE SUÇ

Erk, genellikle yasalardan habersiz ve maddi güçlükler içinde olan insanların bu yola başvurduklarını belirterek, bu talebin suç kapsamına girdiği konusunda bilgi eksikliği olduğunu aktardı.

Türkiye'de organ naklinin iki şekilde yapılmasının yasal olduğuna dikkati çeken Erk, bunlardan birinin canlı vericiden 4. dereceye kadar kan bağı olan akrabalar arasında yapılan, diğerinin ise beyin ölümü gerçekleşmiş kadavradan sağlanan bağış olduğunu anlattı.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Erk, böbrek satışı yapılmasını öneren kişilere karşı dikkatli olunması uyarısını yaparak, ''Size yasa dışı yolları önererek sahte vaatler sunan kişiler dolandırıcıdır. Siz, bir böbreğinizi verip karşılığında para kazanıp borçlarınızı kapatma ve ailenize destek olma hayali kurarken, hayatınızı riske atmış ve suç işlemiş oluyorsunuz'' ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böbreğini satmak isteyenlerin sayısı artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN