ları düzenliyor

Giriş Tarihi: 23.2.2013 17:21 Güncelleme Tarihi: 23.2.2013 17:24

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyhun Yurdugül, tüketimine ağırlık vermenin önemli olduğunu belirterek, ''Mümkün olduğu kadar kepek ekmeği tüketirsek bizim için son derece yararlı olacak'' dedi.

Yurdugül, gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlıklı yaşam için içinde lif bulunan esmer ekmeğin tüketilmesi gerektiğini ifade ederek, insanların bağırsağındaki yararlı bakterilerin yaşamını devam ettirebilmesi amacıyla life ihtiyaç duyduğunu anlattı.

Kepek miktarı yüksek ekmeklerin ları daha iyi çalıştıracağına dikkati çeken Yurdugül, çavdar tüketiminin de önemli olduğunu, esmer ekmeklerin tercih edilmesi gerektiğini dile getirdi.

''FIRINDAN ÇIKAN EKMEĞİ HEMEN YEMEYİN''

Batı toplumlarında esmer ekmeğin yaygın şekilde tüketildiğini anlatan Yurdugül, şöyle konuştu:

''Amerika ve Avrupa'da ekmek satan dükkanlara girdiğimizde genel olarak esmer ekmek türlerinin ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Beyaz ekmek hemen hemen yok gibi. tüketimine ağırlık vermemiz son derece önemli. Mümkün olduğu kadar kepek ekmeği tüketirsek bizim için son derece yararlı olacak. Bence ekmek, alımından 4-5 saat sonra tüketilmeli. Daha doğrusu fırından çıktıktan 4-5 saat sonra tüketilmeli. Zaten belli sıcaklık şartlarında ekmeği ısıttığımız zaman, o yine çıtır özelliğini koruyor. Fırından çıkan ekmeği hemen yemeyin.''

Yurdugül, ekmeğin fırından çıktıktan 8-9 saat sonra bayatlamaya başladığına işaret ederek, bayatlayan ekmeğin sağlıklı olmadığını kaydetti. Köy ekmeğinin gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini vurgulayan Yurdugül, ''Köy ekmekleri de tandır olarak adlandırdığımız fırınlarda yapılıyor. Doğal ortamlarda yapılması önemli ama normal fırınlarda bazen görüyorsunuz tava ekmeği tüketimi oluyor. Tandırda yağ kullanılmadan yapılan köy ekmeklerini rahatlıkla tüketebiliriz'' şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kepekli ekmek bağırsakları düzenliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN