Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lere dokunmadan önce dikkat

Giriş Tarihi: 27.2.2013 11:43
Dünya Samsun Hastanesi'nden Uzm. Dr. Birgi Sönmezer, görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde ya da kornea hastalıklarının tedavisinde dünyanın her yerindeki milyonlarca insanın kontakt kullanımından yararlandığını söyledi.

Uzm. Dr. Birgi Sönmezer, lens kullanmaya başlamadan önce hastanın muayene edilmesi gerektiğini belirterek, lens kullanılması sırasında bazı kurallara uyulması gerektiğini anlattı. Dr. Birgi Sönmezer, "Göz sağlığınızı ve görüşünüzü mümkün olduğunca korumak için lenslerinize dokunmadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız" dedi.
Dr. Birgi Sönmezer, kontakt lens kullanıma başlamadan önce gözlerin muayene edilmesini söyledi. Muayenenin ardından göz doktorunun hastanın görüşünü düzeltecek bir reçete vereceğini anlatan Sönmezer, bunun ardından kontakt lens kullanımına başlanabileceğini vurguladı.

Gözlerin farklı şekillerde ve boyutlarda olduğunu, dolayısıyla kontakt lenslerin göze tam olarak oturduğundan emin olmak için lenslerin doğru takılması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Birgi Sönmezer, "Bunu yapabilmek için göz doktorunun gözün ve yüzeyinin özel ölçülerini alması ve lenslerin takılma şeklini etkileyecek eğim ve diğer etmenleri kontrol etmesi gerekir" diye konuştu.

Uzm. Dr. Birgi Sönmezer şunları söyledi: "Lens kutusunun da lensler kadar temiz olması gerekir çünkü lensler saatler boyunca bu kutuların içinde kalır. Basit ipuçlarıyla lens kutularını ik tutmak mümkündür. Lenslerinizi taktıktan sonra kutusunu boşaltın. Lens kutunuzu düzenli aralıklarla, her gün yeni solüsyonuyla yıkayın ve günlük olarak kuruması açısından açık bırakın. Lens kutularınızı sıklıkla değiştirin. En ideali aylık olan lens kutularıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lenslere dokunmadan önce dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN