Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fistül ameliyatı

Özellikle erkeklerin korkulu rüyası olan makat fistülü; bel soğukluğu hastalığı ile karışabiliyor. Bu sorun, fibrin yapıştırıcıların kullanıldığı minik bir operasyonla çözüme ulaşıyor

Giriş Tarihi: 7.3.2013
Doktorlar Merkezi'nden Genel Cerrahi Profesörü Korhan Taviloğlu; özellikle erkeklerin korkulu rüyası olan makat fistülü hastalığıyla ilgili bilgiler verdi:
İki vücut bölgesi arasında normalde olmaması gereken bir kanalın veya tünelin oluşmasına fistül denir.
Makat fistülü sorununu ilk olarak, modern tıbbın atası olarak kabul edilen Hipokrat tanımlamıştır. Bu hastalığa erkeklerde kadınlara oranla yedi kat daha fazla rastlanır. Sorun en çok 20-60 yaş aralığında görülür.

İLTİHAPLI AKINTI
Hastalarda, sıklıkla kanlı cerahat akıntısı gibi yakınmalar olur. Hastalar genellikle doktora ateş, halsizlik ve ağrı gibi şikayetlerle gelmez. Ayrıca kişisel hijyenin de konuyla bir ilgisinin olmadığı belirlenmiştir. Bu arada, hastalarda kabızlık veya ishal olabilir.
Hastalık, çok uzun yıllar, yaklaşık 8-10 yıldan fazla devam ederse, devamlı fistül olan bölgedeki tahribat sonucu, yüzde 20-45 oranında kanser gelişebilir. Bundan dolayı oluşan şikayetler, öncelikle bir genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.
Fistüle dönüşme riski bulunan makat apsesi sorununa ise yüzde 10 oranında kalın bağırsak iltihapları ve aşırı ishal gibi durumlar neden olabilir.

ANTİBİYOTİK YETMEZ

Antibiyotiklerin makat apsesi boşluğuna ulaşmadığı bilinmektedir. Bu nedenle makat apsesinin tedavisinde tek başına antibiyotik tedavisi yeterli değildir.
Makat apsesinin tedavisinde; eğer cerrahi boşaltma (drenaj) yapılırsa, rutin olarak antibiyotik kullanılmaz. Ancak makat derisinde ödem oluşması durumunda, hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır.
Ayrıca şeker hastası olanlar, kemoterapi alanlar ve bağışıklık düzeyi düşük olan hastalar da hastaneye yatırılarak antibiyotik tedavisi görürler.

ÜÇ-BEŞ HAFTADA TAMAMEN İYİLEŞİR
Makat apsesi tam olarak ne kadar sürede iyileşir?
Apsenin boşaltılması ile birlikte en geç 24 saat içinde yakınmalar neredeyse tamamen kaybolur. Ancak apse boşluğunun tam olarak iyileşmesi üç-beş haftayı alabilir.

APSELERİN YÜZDE 50'Sİ FİSTÜLE DÖNÜŞÜR!
Apselerin sonunda mutlaka makat fistülü gelişir mi?
Hayır, makat apseleri her zaman fistüle dönüşmez. Bunların yaklaşık yüzde 40-50'sinde fistül gelişir ve eğer oluşacaksa zaten bunu engellemenin imkanı yoktur. Ayrıca hangi apsenin fistülleşeceği konusunda tahminde bulunmak da mümkün değil. Akıntı iki-üç ay devam ederse, makat fistülü tanısı konulur.
Kadınlarda mı, erkekler de mi daha çok görülür?
Erkeklerde, kadınlara oranla beş kat daha fazla görülür. Apselerin büyük çoğunluğunda daha önce geçirilmiş apse öyküsü vardır.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
AMELİYATSIZ TEKNİKLER
Fibrin yapıştırıcı tekniği: Bu yöntem; 'fibrin yapıştırıcı' adlı, geri dönüşümlü yapışkan bir maddenin, fistülün içine verilmesi prensibine dayanır.
Tıkaç tekniği: Bu teknikte kullanılan tıkaç; domuzların ince bağırsağından yapılan, steril ve geri dönüşümlü bir maddedir. Tıkaç tekniği ile başarı oranı yüzde 50'dir. Bu tekniğin seton tekniği ile birlikte uygulanması durumunda başarı oranı artar.
Açığa bırakılma tekniği: Fistülün bağırsaktaki ve derideki ağızları bulunur, aradaki dokular kesilir ve fistül kazınır.
Seton tekniği: Bu teknikte; ip veya lastiğin fistül boyunu birkaç hafta ile altı ay arasında kesmesi beklenir.
Fistülün dikilmesi: Fistül yolu kazınarak fistül ağızları dikiş ile kapatılır. Ancak fistül yolunda kan birikebilir ve sorun tekrarlayabilir.
Lift tekniği: Dışkı tutma kasları arasındaki fistül yolunun bağlanması anlamına gelir.
Vaaft tekniği: Video yardımlı bu teknik; son iki yıldır kullanılıyor ve başarılı sonuçlar veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fistül ameliyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN