Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanserle mücadelede mantarın önemi artıyor

Giriş Tarihi: 10.3.2013

Son 10 yılda yürütülen tıbbi çalışmalar; mantarın kanserle mücadelede mucizevi etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Bu bitki; içeriğindeki polisakkaritler sayesinde hem tümör oluşumunu engelliyor, hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Mantarın insan vücuduna etkileri üzerine yapılan çalışmalar; mantarların ve ekstrelerinin, bağışıklık düzenleyici ve tümör karşıtı etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Genel olarak az sayıda yan etkiye sahip olan mantarlar, vücut tarafından tolere edilebiliyor. Mantarın içeriğinde bulunan betaglukan ve polisakkarid-protein kompleksleri; hücresel bağışıklığı güçlendirerek tümörlerle savaşıyor.

TIPTA BİRÇOK ALANDA KULLANILIYOR

Son 10 yıldır, kanser tedavisinde mantar kullanımı giderek artıyor. Tıpta mantar; kanser tedavisinin yanı sıra diyabet tedavisi, böbrek koruma ve tedavisi, kolestrol düşürme gibi birçok alanda kullanılıyor. Birçok farklı mantar türünden; içerdiği kanser karşıtı bileşikler nedeniyle kanser tedavisinin her safhasında yardımcı unsur olarak faydalanılıyor. Bu bitki; tümörlerin yok edilmesine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve kanserli hücrelerin baskılanmasına yardımcı oluyor.

TEDAVİDE ÖNEMLİ BİR AŞAMA
Mantarın tıpta kullanımı; yüzyıllar öncesine uzanıyor. Kanser tedavisinde daha az toksik madde kullanımının amaçlandığı yeni yaklaşımlar; bazı değerli mantarlara ilginin giderek artmasına neden oluyor. Birçok klinik kanser tedavisinde tıbbi mantar ekstresi içeren prepatlar kullanılıyor. Bu bitkiyle ilgili son bulgular; uzmanlar tarafından dünyada kanser tedavilerinin gelişiminde önemli bir aşama olarak kabul ediliyor. Mantar özünün tümör karşıtı etkileri, dünya çapındaki çeşitli araştırma grupları tarafından değerlendiriliyor.

HANGİ MANTAR TÜRLERİ FAYDALI?
AGARICUS: Kanser riskinin önlenmesinde etkilidir. Gıda ve ilaç sektöründe önemli bir yere sahiptir. Meme ve prostat kanserlerinde, tümörlerin çoğalmasını durdurur.
SHITAKE: Lösemi hastalarında; kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediği görülmüştür. Vücudun betaglukan üretimini destekleyerek tümörlerle savaşır.
MAITAKE: Bağışıklık hücrelerindeki azalmayı kontrol ederek, vücudun anti-kanser etkinliğini artırır. Bu mantarın kök uzantıları, mide kanserinde etkilidir.
KUYRUK MANTARI: Prostat ve meme kanserlerinde koruyucu tedavi olarak kabul edilir. Mide, kolon, akciğer kanserleri ve lösemide tümörün yavaşlamasını sağlar.
ASLAN MANTARI: Bağışıklık sistemini düzenler. Kolon kanseri hücrelerinin çoğalmasını engeller.
RAISHI: Mide kanserinde, kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. Gendeki bozuklukları düzenler. Akciğer kanserinde tümörü baskılayarak, kanserli hücre kolonileri oluşmasının önüne geçer.
CORDYSEPS: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Karaciğer, kolon ve prostat kanserlerinde etkilidir. Lösemi hücrelerinin çoğalmasını durdurur.

KEMOTERAPİNİN KÖTÜ ETKİLERİNDEN KORUYOR
Mantar; kanserli hastalarda görülen bulantı, kemik iliği baskılanması, anemi ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi etkilerle de savaşıyor. Ayrıca kanser hastalarına uygulanan kemoterapi ve radyasyon tedavisinde tamamlayıcı olarak kullanılıyor. Bu bitkinin içeriğinde bulunan polisakkarit; tümör karşıtı ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğiyle bilinen en güçlü mantar kökenli maddedir. Yapılan son çalışmalara göre bazı mantarlar; ilaca dirençli kanser tedavisinde etkili bir araç olarak gösterilmektedir.

ONUN ADI 'MİNYATÜR İLAÇ FABRİKASI'
Mantarlar; en eski çağlardan beri beslenmede önemli bir yer tutuyor. Son yıllarda yürütülen çalışmalar ise, birçok mantar türünün mucizevi biyolojik özelliklere sahip olduğunu ortaya koyuyor. İçeriğindeki faydalı bileşenler nedeniyle bu bitkiye; 'minyatür ilaç fabrikası' da deniliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserle mücadelede mantarın önemi artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN