Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'de bir ilk

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde Türkiye'de ilk defa, , inatçı göğüs ve kalp ağrısı olan bir hastaya yöntemiyle bölgesinden çıkarak kalbe giden sinirlerin bulunduğu bölgeye kablonun ucuna bağlı pil yerleştirilerek ağrıların azalması sağlandı.

Giriş Tarihi: 12.3.2013 11:57
AÜ Hastanesi Algoloji Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Mehmet Arif Yeğin, Kardiyoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Algoloji Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Mert Akbaş, Anastezive Reanimelye Panabil Dalı'ndan Doç. Dr Şuat Şanlı tarafından Türkiye'de ilk defa yapılan yöntemle, , inatçı göğüs ve kalp ağrısı olan 73 yaşındaki Nazmiye Küçükçoban'a, yöntemiyle bölgesinden çıkarak kalbe giden sinirlerin bulunduğu bölgeye kablonun ucuna bağlı pil yerleştirilerek ağrıların azalması sağlandı.

PİL YERLEŞTİRİLDİ

AÜ Hastanesi'nde düzenlenen toplantıda Algoloji Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Mehmet Arif Yeğin, ameliyatın Türkiye'de ilk defa gerçekleştirildiğini söyledi. Nazmiye Küçükçoban'ın daha önce bypass ameliyatı olduğunu, 6 anjiyo ve 5 kez de stent uygulaması yapıldığını belirten Prof.Dr. Yeğin, "Bu ameliyatların ardından Küçükçoban, göğüs ağrısından evinde iş yapamaz hale gelmiş. Yöntem kardiyolojik açıdan her türlü tedavileri yapılmış olan hastalara en son çare olarak uygulanıyor. Omurilik bölgesinden çıkarak kalbe giden sinirlerin bulunduğu bölgeye kablonun ucuna bağlı pil yerleştirdik. Bu sayede hastanın göğsünde hissettiği ağrılar, kalp kasının kendi aktivitesini sağlamak için gerekli olan dolaşımı sağlayan damarlarda minimal bir genişleme olmasıyla azaldı" dedi.

YAŞANTISINI ENGELLEYEN AĞRILARI

AÜ Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ise hastanın geçirdiği ameliyatların ardından sağlığının belli noktaya kadar gelebildiğini, ancak ağrılarının devam ettiğini aktardı.Nazmiye Küçükçoban'ın ağrıları nedeniyle günlük yaşantısında sıkıntı yaşadığını kaydeden Prof.Dr.Yılmaz, "hastanın herhangi bir sosyal yaşantısı bulunmuyordu. Bu tür ameliyatlar hastanın kalp hastalığının geçtiği anlamına gelmez. Yine eskisi gibi dikkatli bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri gerekir. Bu yöntemle yaşantısını engelleyen ağrılarını keserek hastayı yaşanabilir duruma getirdik" diye konuştu.

RAHATÇA PAZARA GİDEBİLİYORUM

Ameliyatın ardından ağrılarının geçtiğini belirten 3 çocuk 6 torun sahibi Nazmiye Çobanoğlu da "Operasyondan önce günde 8 ile 10 arası hap kullanıyordum. Şimdi ise sadece 2 hap kullanıyorum. Artık rahatça pazar alışverişimi yapabiliyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN