'Kolesterol yalan' diyen sigarayı masum ilan etti

Dr. Deniz Şener; "Kolesterol yalan" diyen Prof. Dr. Philippe Even için; "Kendisi akciğer uzmanı ve pasif içiciliğin zararsız olduğunu da öne sürer" diyor

Giriş Tarihi: 13.3.2013
Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Deniz Şener; kolesterol değerlerinin hangi seviyede olması gerektiği konusunda önemli bilgiler verdi:
Toplumdaki genel kanaatin aksine; kolesterol tamamen zararlı bir şey değildir. Kolesterol olmazsa; sinir sistemi fonksiyonunu yerine getiremez, sindirim sistemi bozulur, cinsel fonksiyon bozukluğu görülür. Çocukluk çağındaki beslenme de kolesterolden zengin olmalıdır; kolesterol eksik olursa zeka geriliği ortaya çıkar. Ancak sağlıklı bir yaşam için kolesterol düzeyini belli seviyede tutmak önemlidir.

KOLESTEROL SAFSATA DEĞİL
Kolesterol tartışmalarını alevlendiren Prof. Dr. Philippe Even; kolesterolün öldürücü olmadığını, kötü kolesterolün ilaç endüstrisinin ürettiği bir yalan olduğunu söylüyor. Ancak akciğer hastalıkları uzmanı Dr. Philippe Even'i tıp dünyası yakından tanıyor. Kendisi, pasif sigara içiciliğinin zararlı olduğuna dair yayınların da doğruyu söylemediğini iddia ediyor.
"Kolesterol bir safsatadır", "LDL ve HDL kolesterolün hiçbir önemi yoktur", "Kişi; kalp hastası olsa bile, yağları, özellikle de hayvansal yağları rahatlıkla tüketebilir" gibi söylemler, bilimsel temeli olmayan ve sadece sansasyonel amaçlı, kanıtlanmış olmayan söylemlerdir.
Damar sertliği; kalp ve beyin damarlarında oluşan hasarlardır. Kolesterol, damar sertliği yaratan nedenlerden biridir. Ancak yüksek kolesterol varlığında; mutlaka damar sertliği olacak diye bir şey de yok. Kolesterol yüksekliği; genetik, sigara, diyabet, hipertansiyon gibi diğer risk faktörleri de varsa, damar sertliğine yol açıyor.
Bilim adamlarının, uzun yıllar yaptığı çalışmalar; kolesterolün düşürülmesinin, damar sertliğinin kontrol altına alınmasında önemli fayda sağladığını göstermiştir.

KOLESTEROL İLACI GECE ALINMALI
Kolesterol yüksekliği kötü beslenme sonucu olabileceği gibi genetik yapı yüzünden de ortaya çıkabilir.
Kolesterolü düşürmenin ideal yolu; diyet ve egzersizdir. Ancak bütün bu şartlar yerine getirilse bile, genetik faktörler nedeniyle yüksek kolesterolü olan kişilerde; kolesterol yapımını durduran, 'statin' adı verilen ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.
Kolesterol imalatı gece uykuda olduğu için; statin grubu kolesterol ilaçlarının gece yatarken alınması daha uygundur.

İDEAL DEĞERLER HASTAYA GÖRE DEĞİŞİR
En önemli damar sertliği nedeni, HDL'nin (iyi kolesterol) düşük olması, LDL'nin (kötü kolesterol) yüksek olmasıdır. Ancak ideal kolesterol değerleri; kişiye göre değişmektedir. Kalp hastalığı olanlarda, kötü huylu kolesterol (LDL) değeri 100'ün altında olmalıdır. Ancak kişide kalp hastalığı ile genetik, diyabet, tansiyon gibi diğer risk faktörleri yoksa, LDL değerini 130'un altına indirmek gerekli değildir.

ÇOK DÜŞÜKSE DEPRESYON VE UNUTKANLIK OLABİLİR
Kolesterolün vücudun temel yapı taşlarından biri olduğu düşünülürse; kolesterol seviyesinin olması gerekenden fazla düşürülmesi, fayda yerine zarar verecektir. Son yıllarda LDL'nin 100'ün altına, hatta 70'lere kadar düşürülmesi tavsiye edilmektedir.
Ancak kolesterolün çok düşürülmesi halinde majör depresyon görülebilir, unutkanlık artabilir, hormonlar azalabilir. Kas ve eklem ağrıları, safra kesesinde taş, midebağırsak sisteminde tahrişler olabilir.
Etkili olan her kolesterol ilacının istenmeyen yan etkileri de vardır. Karaciğer fonksiyonlarında bozulma, kas zedelenmesi gibi ilacın bırakılmasını gerektirecek yan etkiler görülebilir.
Statin grubu ilaçlar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir ancak ilacın kesilmesi ile düzelir, kalıcı hasar yaratmaz.
Eğer kişinin ilaca hassasiyeti varsa da yan etki oluşur; bu durum doz ve süreye bağımlı değildir.

YARIN: DÜŞÜK KOLESTEROL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kolesterol yalan' diyen sigarayı masum ilan etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN